Wyślij
Udostępnij:
 
 
Grzegorz Skowronek/Agencja Gazeta

Upaństwowienie spowoduje konflikty między samorządami a rządem ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 21.09.2020
 
 
– Upaństwowienie będzie przyczyną olbrzymich sporów i awantur, a nie przyniesie tego, na co liczymy, czyli zwiększenia efektywności i wydolności opieki zdrowotnej – mówi Marcin Pakulski, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, komentując pogłoski, z których wynika, że PiS chce upaństwowić szpitale.
Pakulski zwraca uwagę na problemy, do których może doprowadzić ewentualne upaństwowienie.

– Przede wszystkim formalnoprawny. Po dotychczasowych działaniach rządu można przypuszczać, że po prostu powstanie ustawa, która znacjonalizuje majątek samorządowy. To jednak nie jest rozwiązaniem – spowoduje konflikty między samorządami a rządem. Wiele samorządów poniosło olbrzymie wydatki, aby doposażyć placówki, wiele zainwestowało mnóstwo pieniędzy w infrastrukturę, a upaństwowienie jest niczym innym jak zawłaszczeniem – mówi Marcin Pakulski w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

Ekspert przyznaje, że upaństwowienie doprowadzi też do niepotrzebnych konfliktów i awantur w społeczeństwie. Z pewnością część mieszkańców uzna, że po prostu zabiera się im ich szpital, ich własność – placówkę, którą od lat uznawali po części za swoją – przyznaje.Przeczytaj także: „Dowód porażki”, „Powtórka z lat siedemdziesiątych”, „Dłużej czekać nie można”, „Co z własnością szpitali?” i „Marcin Pakulski o szpitalach, które nie są niezbędne”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe