Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

WHO powoła komisję do oceny własnych działań w związku z pandemią koronawirusa

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.07.2020
 
 
Decyzja była wynikiem krytyki WHO ze strony administracji prezydenta USA Donalda Trumpa, który zarzucił organizacji, że jest kontrolowana przez Chiny. Na czele zespołu, który zbada prawidłowość działań Światowej Organizacji Zdrowia, mają stanąć była premier Nowej Zelandii Helen Clark i była prezydent Liberii Ellen Johnson Sirleaf.
– Skala tej pandemii, która dotknęła praktycznie każdego na świecie, zasługuje oczywiście na odpowiednią i uczciwą ocenę. Wszyscy musimy spojrzeć w lustro: WHO, każde państwo członkowskie, wszyscy zaangażowani w reagowanie – powiedział dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Współprzewodniczące Helen Clark i Johnson Sirleaf wybiorą pozostałych członków niezależnej komisji ds. gotowości i reagowania na pandemię (IPPR), która przedstawi następnie sprawozdanie okresowe na dorocznym spotkaniu ministrów zdrowia w listopadzie 2020 r. i sprawozdanie merytoryczne w maju 2021 roku.

– IPPR pomoże nam zrozumieć, co się wydarzyło oraz co powinniśmy zrobić, by zapobiec takiej tragedii w przyszłości. To nie będzie standardowy raport, który się odhacza, a następnie odkłada na półkę, by zbierał kurz. To coś, co traktujemy poważnie – zaznaczył szef WHO.

Clark przyznała, że zadanie będzie wyjątkowo trudne, a laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Johnson Sirleaf, której kraj został dotknięty epidemią eboli w latach 2014–2016, powiedziała, że z niecierpliwością czeka na podjęcie wszelkich starań, by odpowiedzieć na wyzwania pandemii.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe