Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ministerstwo Zdrowia

Wiceminister Gadomski o refundacji i Funduszu Medycznym

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 07.08.2020
 
 
– To minister zdrowia na podstawie przepisów ustawy refundacyjnej decyduje, czy dany lek będzie refundowany, i w tym zakresie w projekcie ustawy o Funduszu Medycznym nie wprowadzono żadnych zmian – mówi wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.
– Z projektu ustawy o Funduszu Medycznym wynika, że decyzję o tym, czy jakiś lek będzie dostępny dla pacjentów, ma podejmować komisja ekonomiczna, a nie minister – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” i prosi wiceminister Gadomskiego o komentarz w tej sprawie.

– Nie wprowadziliśmy w ustawie nic nowego. To minister na podstawie przepisów ustawy refundacyjnej decyduje, czy dany lek będzie refundowany, i w tym zakresie w projekcie nie wprowadzono żadnych zmian. Już teraz zadaniem komisji ekonomicznej jest podejmowanie negocjacji z firmami farmaceutycznymi. Spowodowało to pewne nieporozumienie, bo środowisko farmaceutyczne uznało, że odtąd tylko komisja będzie negocjowała, a minister nie będzie miał nic do powiedzenia. To błędne stanowisko – wyjaśnia wiceminister zdrowia. Podkreśla, że komisja działa wyłącznie w imieniu pacjentów, a nie wbrew ich interesowi, jak się czasem sugeruje.

– Im bardziej jest skuteczna, tym więcej leków mamy w refundacji – dodaje.

Wiceminister przyznaje, że kwestia zabezpieczenia pacjentów może czasem komisji umykać, ale nie jest tak, że w ogóle tego nie analizuje.

– Być może potrzeba większej standaryzacji na poziomie zespołów negocjacyjnych, żeby na te kwestie lepiej spojrzeć. Ale jesteśmy gotowi wprowadzić zmianę. Formuła działania, w którym komisja ma większe kompetencje, będzie dotyczyła tylko leków finansowanych z Funduszu Medycznego. Nie wszystkich – mówi Gadomski w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Przeczytaj także: „Posiedzenie sejmowej podkomisji o Funduszu Medycznym”, „Prof. Czauderna odpowiada na krytykę Funduszu Medycznego”,„Projekt ustawy o Funduszu Medycznym zmniejsza dotację do NFZ” i „Dziurawa ustawa”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe