Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Włodek/Agencja Gazeta

Więcej łóżek covidowych i zmieniony schemat postępowania

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 29.09.2020
 
 
Coraz więcej zakażeń wirusem SARS-CoV-2 i protesty lekarzy chorób zakaźnych spowodowały, że Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję o zwiększeniu liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 i modyfikacji strategii walki z pandemią. Poinformował o tym minister zdrowia Adam Niedzielski podczas konferencji prasowej.
– W ostatnim tygodniu mamy do czynienia z bardzo dynamicznym wzrostem zachorowań. W najbliższym czasie musimy spodziewać się utrzymania tego trendu – przyznał minister, podkreślając, że to konsekwencja powrotu zwiększenia interakcji społecznych, między innymi w miejscach pracy i szkołach. Konferencja odbyła się 29 września. Minister uspokajał. Stwierdził, że jego resort monitoruje sytuację i rozwój pandemii, a głównymi wskaźnikami są nie nowe zakażenia, ale liczba zajętych łóżek oraz respiratorów przez pacjentów z COVID-19.

– Nie ma możliwości by w najbliższym czasie zabrakło łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem – zapewnił. – W sieci szpitalnej jest ponad osiem tysięcy łóżek, przy czym zajętych jest nieco ponad dwa tysiące – wyliczył minister Niedzielski, dodając, że ostatnio zwiększono bazę łóżek o tysiąc w wybranych województwach.

O ile?
– w województwie małopolskim o 335 miejsc,
– w województwie kujawsko-pomorskim o 284,
– w województwie pomorskim o 315 ,
– w województwie wielkopolskim o 80 miejsc.

Co poza tym?

Minister Niedzielski zareagował na list prof. Roberta Flisiaka, prezesa Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

– Zdecydowaliśmy się na modyfikację schematu leczenia pacjenta z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2. Dotychczasowy model sprawdzał się, gdy dziennie mieliśmy 400-500 przypadków. Teraz sytuacja uległa istotnej zmianie, dlatego modyfikacja polega na tym, że pacjent z dodatnim wynikiem będzie wracał do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub do szpitala na pierwszym poziomie zabezpieczenia covidowego, który zlecił test na obecność koronawirusa – powiedział Adam Niedzielski. Wyjaśnił, że w przypadku pacjentów z pozytywnym wynikiem i przebiegu skąpoobjawowym decyzje o izolacji będzie mógł wydać lekarz rodzinny lub lekarz ze szpitala pierwszego poziomu zabezpieczenia. W przypadku wystąpienia poważniejszych objawów, medycy będą decydować o skierowaniu chorego do szpitala drugiego lub trzeciego poziomu zabezpieczenia.

To, co zapowiedział, będzie zapisane w projekcie rozporządzenia, które ma być przygotowane do końca tygodnia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe