Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Edukacja na temat objawów udaru mózgu jest potrzebna już od najmłodszych lat

Redaktor: Agnieszka Starewicz-Jaworska |Data: 08.09.2021
 
 
Pod koniec października rozpocznie się w Polsce druga odsłona wyjątkowego programu edukacyjnego FAST Heroes – inicjatywy Wydziału Polityki Edukacyjnej i Społecznej Uniwersytetu Macedońskiego w Grecji oraz międzynarodowego grona specjalistów, metodyków nauczania i ekspertów medycznych z ramienia Światowej Organizacji Udaru Mózgu.
Program skierowany jest do dzieci w wieku 5–9 lat, a jego celem jest upowszechnianie wiedzy na temat najbardziej charakterystycznych objawów udaru mózgu i sposobów szybkiej reakcji. Jego pomysłodawcy – Inicjatywa Angels – od lat prowadzą wytężone działania mające na celu poprawę jakości leczenia pacjentów z udarem oraz zwiększenie liczby oddziałów udarowych w Polsce i na świecie.

Pierwsza polska edycja programu została zrealizowana w marcu tego roku, a jej sukces przekroczył najśmielsze oczekiwania organizatorów. Wzięło w niej udział ponad 300 placówek edukacyjnych, ponad 470 grup przedszkolnych i klas, zgłoszono prawie 12 500 dzieci! Udało się to dzięki wykorzystaniu naturalnego entuzjazmu dzieci, ich chęci przyswajania wiedzy w myśl zasady „nauka przez zabawę” i niesienia pomocy. Całe rodziny zdobyły cenne informacje umożliwiające rozpoznanie symptomów udaru mózgu, a w konsekwencji – uratowanie zdrowia lub życia najbliższych. Wyniki ankiet wypełnianych przez nauczycieli, którzy zrealizowali program, potwierdziły, że inicjatywa odpowiada na społeczną potrzebę, jest niezwykle potrzebna i zdecydowanie wymaga kontynuacji. Spełnia także oczekiwania dzieci, stanowiąc dla nich niecodzienną atrakcję.

– Co 6,5 minuty ktoś w Polsce doznaje udaru mózgu. Rocznie na chorobę zapada w kraju 80–90 tysięcy osób, a zatem liczba odpowiadająca populacji jednego średniej wielkości miasta. 1/3 tych osób umiera w ciągu roku od incydentu. To smutne statystyki – lokują udary mózgu na trzecim miejscu wśród przyczyn zgonów, tuż po nowotworach i chorobach serca – mówi prof. dr hab. n. med. Bartosz Karaszewski, neurolog, kierownik Katedry Neurologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z kolei prof. dr hab. n. med. Agnieszka Słowik, konsultant krajowa w dziedzinie neurologii, kierownik Oddziału Klinicznego Neurologii Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, przypomina: – Udar mózgu nie boli i nie pozostawia nam wiele czasu na działanie. Apeluję do wszystkich, aby nie ignorowali niepokojących objawów, takich jak osłabienie jednej strony ciała, zaburzenia mowy czy drętwienie ręki. Są to sygnały, które wskazują, że należy koniecznie wezwać karetkę pogotowia, by nie stracić cennego czasu i nie przekroczyć tzw. okna terapeutycznego. Brak reakcji albo zbyt wolna interwencja mogą bezpowrotnie pozbawić pacjenta szansy na otrzymanie skutecznego leczenia i skazać go na niepełnosprawność.

– Musimy podejmować obszerne działania edukacyjne i już od najmłodszych lat uświadamiać dzieciom, jak groźną chorobą jest udar mózgu. Wystarczy dobrze przygotowany i atrakcyjny wizualnie program edukacyjny, by był zrozumiały i angażował emocjonalnie nawet najmłodszych odbiorców. Cieszę się, że organizatorzy programu FAST Heroes nie spoczywają na laurach i jesienią przystępują do realizacji drugiej edycji tego wyjątkowego programu – mówi prof. dr hab. n. med. Adam Kobayashi, prezes elekt Sekcji Chorób Naczyniowych Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, konsultant wojewódzki ds. neurologii dla woj. mazowieckiego, ordynator Oddziału Neurologicznego z Poddziałem Udarowym Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach.

Program obejmuje pięć zajęć edukacyjnych realizowanych w tygodniowych odstępach. Ważne treści przekazują Bohaterowie Załogi FAST, którzy pomagają dzieciom zdobyć wiedzę na temat konkretnego objawu udaru mózgu, łącząc go z jedną z cyfr w ogólnoeuropejskim numerze alarmowym 112. Głównym źródłem informacji jest strona www.fastheroes.com, na której dostępne są opracowane przez specjalistów atrakcyjne materiały w formie bezpłatnych e-booków, a także wiele licznych pomysłów na angażujące aktywności dla najmłodszych. Z kolei wybrane placówki edukacyjne otrzymają także zeszyty ćwiczeń w wersji drukowanej. Dodatkową atrakcję stanowi próba bicia rekordu Guinnessa – celem jest zebranie 20 000 zdjęć z całego świata! W wydarzeniu może wziąć udział każdy, zarówno dzieci, ich rodzice, jak i dziadkowie. Wystarczy na stronie www.fastheroes.com zamieścić swoją fotografię w masce superbohatera.

Zachęcamy do przekazania informacji o programie swoim znajomym, sąsiadom oraz wszystkim tym, dla których ta bezcenna wiedza może być na wagę życia.

Główna strona programu edukacyjnego: www.fastheroes.com
Rekord Guinnessa: https://recordattempt.fastheroes.com/pl
Facebook: https://www.facebook.com/FastHeroesPolska
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe