Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

FDA zatwierdziła dwa testy do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Damian Matusiak, FDA
Wczesne rozpoznanie jest jednym z warunków skutecznego leczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku chorób o charakterze postępującym i/lub w znacznym stopniu upośledzających jakość życia pacjenta i jego rodziny.
Zza oceanu płyną bardzo pomyślne wieści – Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła dwa testy do wczesnego wykrywania choroby Alzheimera. Test Elecsys beta-amyloid (1-42) CSF II i Elecsys fosfo-tau (181P) są przeznaczone do stosowania u osób dorosłych w wieku co najmniej 55 lat, które są oceniane pod kątem zaburzeń poznawczych; do ich wykonania potrzebne jest pobranie płynu mózgowo-rdzeniowego.

Według producenta testy aż w 90 proc. pokrywają się z badaniami obrazowymi ośrodkowego układu nerwowego pod kątem identyfikowania beta-amyloidu i mogą zapewnić tańszą, łatwiej dostępną rutynową opcję potwierdzania obecności złogów ww. białka. O dużym znaczeniu decyzji FDA świadczy fakt, że według szacunków na całym świecie aż 75 proc. osób z chorobą Alzheimera nie zostało dotychczas zdiagnozowanych.

Warto zaznaczyć, że testy Elecsys AD CSF są przeznaczone do stosowania jako dodatek do oceny klinicznej; sam wynik dodatni nie potwierdza diagnozy, jednak zdecydowanie ułatwia rozpoznanie. W połączeniu z doskonalszymi – a tych systematycznie przybywa – terapiami powyższe testy mogą zrewolucjonizować medycynę i wielu ludziom dać szansę na dobre funkcjonowanie.

Opracowanie: lek. Damian Matusiak

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.