Specjalizacje, Kategorie, Działy
Walk With Path

Inteligentne wkładki pomagają pacjentom z neuropatią odzyskać grunt pod nogami

Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Komisja Europejska/CORDIS
Wielu pacjentów z neuropatią traci czucie w stopach, co powoduje problemy z równowagą i poruszaniem się oraz zwiększa ryzyko upadków. Teraz w bezpiecznym chodzeniu może pomóc im specjalna wibrująca wkładka do butów.
Do przyczyn neuropatii należą m.in. choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane, skutki uboczne stosowania niektórych leków chemoterapeutycznych, cukrzyca czy starzenie się. Dotyka ona dużą część populacji, narażając te osoby na ryzyko upadków, które mogą wymagać hospitalizacji.

– Osoby cierpiące na neuropatię narażone są na 20-krotnie wyższe ryzyko upadku niż inni ludzie w tym samym wieku. Chcemy to zmienić poprzez poprawę równowagi i chodu za pomocą naszych wibrujących wkładek do butów – wyjaśnia Lise Pape, założycielka i dyrektor generalna brytyjskiej firmy Walk With Path.

Jej ojciec cierpiał na chorobę Parkinsona. – Moją początkową inspiracją był mój ojciec. Miałam okazję obserwować jego zmagania z chodzeniem i to, jak wpływało to na wszystkich wokół. Zainteresowałam się więc mobilnością i chodem, czyli tym, w jaki sposób chodzi człowiek. Moje wczesne badania objęły zarówno osoby z chorobą Parkinsona, jak i osoby ze stwardnieniem rozsianym. Kiedy osoba ze stwardnieniem rozsianym, z którą pracowałam, opisała, że chodzenie po drewnianej podłodze przypomina jej chodzenie po wacie, wpadłam na pomysł, aby przyjrzeć się percepcji sensorycznej i temu, w jaki sposób ulega ona upośledzeniu w niektórych sytuacjach, uniemożliwiając prawidłowe czucie podłogi podczas chodzenia – opowiada Lise Pape.

W ramach projektu Path Feel opracowano wkładki do butów, które monitorują chód użytkownika za pomocą czujników ciśnienia i inercyjnych jednostek pomiarowych (inertial measurement unit – IMU) – urządzeń elektronicznych mierzących siłę, kąt i rotację ciała. Wkładki sparowane są z aplikacją, która przekazuje dane i dostarcza użytkownikowi informacji. Generują one wibracje, które pomagają pacjentowi w chodzeniu.

– Wkładki wibrują, wzmacniając odczucia osób, które straciły czucie w stopach – mówi. Pacjenci są wtedy w stanie określić, w którym momencie ich stopy dotykają podłoża.

Zespół projektu Path Feel przeprowadził we współpracy z Manchester Metropolitan University w Wielkiej Brytanii badania kliniczne w celu przetestowania wibrującej wkładki u osób z pewnym poziomem czucia w stopach oraz u osób, które nie odczuwają świadomie wibracji.

– Stwierdziliśmy statystycznie istotny wynik potwierdzający, że wkładka pomaga poprawić równowagę i chód – zauważa Lise Pape, dodając, że wciąż nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób wibracje wzmacniają czucie w stopach, jednak istnieje kilka hipotez.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.