Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Jak wykryć chorobę Alzheimera z wyprzedzeniem

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 24.11.2021
 
 
Tagi: MCI, test
Badanie krwi, które identyfikuje wariant białka p53, pozwala przewidzieć progresję choroby Alzheimera (AD) nawet do 6 lat przed diagnozą kliniczną.
Analiza dwóch badań wykazała, że test AlzoSure Predict, który wykorzystuje mniej niż 1 ml krwi, ma wiele zalet w porównaniu z innymi testami krwi wykrywającymi AD. Badacze wierzą, że może to znacząco poprawić wczesną identyfikację pacjentów, co umożliwi szybsze wdrożenie terapii. Odkrycie zaprezentowano na 14. konferencji Clinical Trials on Alzheimer's Disease (CTAD).

Białko p53 jest jednym z najbardziej ukierunkowanych białek przy opracowywaniu leków na raka i inne schorzenia. W tym wypadku naukowcy wykorzystali próbki krwi od co najmniej 60-letnich pacjentów zarejestrowanych w badaniu Australia Imaging, Biomarkers and Lifestyles (AIBL), którzy mieli różne poziomy funkcji poznawczych. Badacze przeanalizowali próbki w okresie 10 lat, dowiadując się, kiedy marker był najdokładniejszy w przewidywaniu spadku pogorszenia funkcji poznawczych.

Pierwsze z dwóch badań obejmowało próbki krwi od 224 pacjentów. Wyniki wykazały, że test przewidywał przechodzenie łagodnych zaburzeń poznawczych (MCI) do AD pod koniec szóstego roku badań. Zauważono, że test pozwala ocenić, czy jest to MCI, czy już AD, a jego czułość jest bardzo wysoka.

W drugim badaniu przebadano próbki innej grupy. Wyniki również były zadowalające, jednak podkreślono, że test nie monitoruje poziomu amyloidu beta ani tau, które kumulują się w późniejszym stadium AD. Badanie pozwala zidentyfikować pacjentów, u których AD rozwinie się wiele lat przed wystąpieniem objawów, co daje czas na podjęcie decyzji medycznych.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.