Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Maciej Miłkowski: To lekarze decydują, u kogo wdrożyć daną terapię na SMA

Źródło: Aleksandra Kiełczykowska/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 29.09.2022
 
 
– Dzisiaj nie ma badań, że ten lek jest skuteczniejszy od innych podawanych leków. To lekarze decydują, u kogo wdrożyć daną terapię. To lekarze decydują o tym, co jest najskuteczniejsze. Nie ma czegoś takiego, że leczenie jest na wniosek pacjenta – powiedział podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Posłowie Monika Wielichowska, Iwona Maria Kozłowska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Krystyna Sibińska, Elżbieta Gelert, Riad Haidar, Jerzy Hardie-Douglas, Paweł Kowal i Krystyna Skowrońska z Koalicji Obywatelskiej podczas posiedzenia Sejmu zwrócili się do resortu zdrowia z pytaniem o „objęcie refundacją leku na SMA (Zolgensma) wszystkich dzieci w Polsce według wskazań lekarzy”.

W odpowiedzi wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski podkreślił, że producent cały czas prowadzi badania związane m.in. ze skutecznością działania leku w starszych grupach wiekowych. – Dzisiaj nie ma badań, że jest on skuteczniejszy od innych podawanych leków. To lekarze decydują, komu wdrożyć daną terapię. To lekarze decydują o tym, co jest najbardziej skuteczne. Nie ma czegoś takiego, że leczenie jest na wniosek pacjenta – mówił Miłkowski.

Zaznaczył, że lek Zolgensma, zgodnie z tym, co przedstawił producent, największą gwarancję skuteczności ma w okresie przedobjawowym. Natomiast badania kliniczne skuteczności leku w wieku późniejszym cały czas są prowadzone. Miłkowski dodał, że nie powinno się zabierać skutecznego leczenia na rzecz takiego, którego skuteczność nie została sprawdzona w badaniach producenta.

Od września 2022 r. zgodnie z obwieszczeniem ministra zdrowia w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, produkt leczniczy Zolgensma finansowany będzie w ramach programu lekowego „B.102.FM. Leczenie chorych na rdzeniowy zanik mięśni”. Lek Zolgensma został objęty finansowaniem w ramach Funduszu Medycznego.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że określając wiek pacjentów, u których można zastosować terapię lekiem Zolgensma, opierało się wyłącznie na badaniach klinicznych i wskazaniach lekarzy specjalistów oraz ekspertów w zakresie tego typu terapii. Podnosi m.in., że przedłożone przez producenta główne badanie rejestracyjne leku było przeprowadzone w grupie wiekowej 0–6 miesięcy.

W Polsce oprócz Zolgensmy dostępne są też dwa inne leki dla chorych na SMA.

W terapii nusinersenem, który przeznaczony jest do podawania dooponowego przez nakłucie lędźwiowe, leczenie należy rozpocząć możliwie jak najwcześniej po rozpoznaniu, podając cztery dawki wysycające. Dawkę podtrzymującą należy podawać następnie raz na cztery miesiące. Terapia nusinersenem finansowana jest od prawie 3,5 roku.

Jeżeli pojawią się przeciwwskazania do leczenia tym związkiem, to dostępny jest także inny lek – od 1 września br. również objęty refundacją – Evrysdi, który podaje się doustnie i przeznaczony jest dla pacjentów w wieku od dwóch miesięcy.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.