Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Migrena przewlekła – refundowane leczenie w pierwszym w Polsce programie lekowym ►

Redaktor: Aleksandra Lang |Data: 18.07.2022
 
 
1 lipca ruszył pierwszy w Polsce wyczekiwany od dawna program lekowy dla chorych na migrenę przewlekłą. Mogą do niego dołączyć ośrodki certyfikowane przez Polskie Towarzystwo Bólów Głowy – mówi dr Magdalena Boczarska-Jedynak, prezes Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy.
– Po wielu latach wspólnych starań, nie tylko Polskiego Towarzystwa Bolów Głowy, ale także Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, udało się sfinalizować pierwszy program lekowy dla pacjentów najciężej chorych, tych którzy mają migrenę przewlekłą – mówi prezes PTBG dr Magdalena Boczarska-Jedynak.

W programie refundowane będą dwa przeciwciała monoklonalne oraz toksyna botulinowa, które stosowane były do tej pory w terapii migreny przewlekłej, ale dla wielu chorych jej koszty stanowiły barierę nie do przekroczenia.

W rozmowie, którą publikujemy, dr Boczarska-Jedynak opowiada o wyzwaniach i zadaniach, przed jakimi stoi towarzystwo w związku z wprowadzaniem programu lekowego dla chorych na migrenę przewlekłą.

– Terapia będzie dostępna tylko w programie lekowym […], który będzie prowadzony w wybranych ośrodkach w Polsce. My, jako Polskie Towarzystwo Bólów Głowy, wiemy, że ośrodków spełniających kryteria Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia będzie od 30 do 40. I to też nas bardzo cieszy, że nie będzie to 5 lub 10 w całej Polsce, ale będą to przynajmniej dwa ośrodki na województwo – wyjaśnia dr Boczarska-Jedynak.
Obecnie ośrodki spełniające określone warunki mogą aplikować do udziału w programie.

Więcej informacji w rozmowie Termedii.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.