Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Opryszczka jamy ustnej i wysokie ryzyko demencji

Udostępnij:
Jak pokazały wyniki prospektywnego badania epidemiologicznego, opublikowanego 14 lutego w czasopiśmie „Journal of Alzheimer’s Disease”, zakażenie wirusem opryszczki pospolitej (HSV) wiąże się z ponaddwukrotnym zwiększeniem ryzyka demencji u osób starszych.
W badaniu wzięły udział 1002 osoby w wieku 70 lat (wolne od demencji) oraz 75 i 80 lat. Po latach monitorowano ich dokumentację medyczną w wieku 85 lat. Naukowcy zebrali także i przeanalizowali próbki krwi w celu wykrycia poziomu immunoglobulin (Ig) G anty-HSV i anty-HSV-1, IgG przeciw wirusowi cytomegalii (CMV), IgM anty-HSV, IgG anty-HSV i anty-CMV oraz apolipoproteiny ɛ4 (APOE 4).

Zebrano także informacje na temat leczenia lekami przeciw opryszczce i dokonali przeglądu diagnoz demencji uzyskanych z dokumentacji medycznej, aby sklasyfikować jako stwierdzoną czy prawdopodobną demencję lub chorobę Alzheimera (AD).

Jak pokazało badanie, 82 proc. jego uczestników było nosicielami przeciwciał IgG anty-HSV, z czego 6 proc. było leczonych lekami przeciw wirusowi opryszczki. Podczas 15-letniej obserwacji u 7 proc. uczestników badania rozwinęła się demencja ze wszystkich przyczyn, a u 4 proc. atopowe zapalenie skóry (AZS).

Dodatni wynik w klasie IgG anty-HSV był związany z dwukrotnie większym ryzykiem demencji, ale nie był istotnie powiązany z ryzykiem choroby Alzheimera. W podpróbkach HSV i HSV-1 leczenie wirusa opryszczki nie było istotnie powiązane z niższym ryzykiem AD ani demencji (HR 1,70; P = odpowiednio 0,222 i HR 1,60; P = 0,320).

W badaniu nie stwierdzono istotnej interakcji między seroprewalencją anty-HSV IgG a APOE 4 w odniesieniu do ryzyka demencji, prawdopodobnie ze względu na słabą moc, i nie było żadnych powiązań pomiędzy dodatnim wynikiem przeciwciał anty-CMV IgG lub dodatnim wynikiem anty-HSV IgM a chorobą Alzheimera lub otępieniem.

– Wyjątkowość tego badania polega na tym, że uczestnicy są mniej więcej w tym samym wieku, co czyni wyniki jeszcze bardziej wiarygodnymi, ponieważ różnice wiekowe, które w przeciwnym razie są powiązane z rozwojem demencji, nie mogą fałszować wyników – stwierdziła Erika Vestin z Wydziału Zdrowia Publicznego i Nauk o Opiece, Geriatrii Klinicznej Uniwersytetu w Uppsali.

Jak stwierdziła, w opublikowanym komunikacie Vestin, wyniki tej pracy mogą być podstawą do dalszych badań dotyczących demencji w kierunku leczenia choroby na wczesnym etapie za pomocą powszechnie stosowanych leków przeciw wirusowi opryszczki..

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.