Specjalizacje, Kategorie, Działy
WUM

Prof. Koziorowski o pilotażu kompleksowej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Model koordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona jest już gotowy. Możliwości jego wdrożenia były tematem Priorytetów w Ochronie Zdrowia 2023. Prof. Dariusz Koziorowski mówił o znaczeniu pilotażu oraz terminach jego wprowadzenia.
Parkinson to duże wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia, ponieważ rośnie epidemiologia tej choroby. Już dziś to jedna z najczęstszych przewlekłych chorób neurodegeneracyjnych ośrodkowego układu nerwowego. W Polsce około 100 tys. osób choruje na parkinsona i liczby te wciąż się zwiększają.

Terapia wymaga wielodyscyplinarnego podejścia i współpracy wielu specjalistów: przede wszystkim neurologów, lekarzy rodzinnych, lecz także radiologów, fizjoterapeutów, psychologów, logopedów, dietetyków, gastroenterologów i innych.

Prof. dr hab. Dariusz Koziorowski, szef Kliniki Neurologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim, podkreślił, że możliwości leczenia są coraz większe, a dobre efekty dają m.in. metoda infuzyjna czy głęboka stymulacja mózgu. Chorzy potrzebują jednak zarówno odpowiedniej kwalifikacji, jak i specjalistycznego nadzorowania dalszego leczenia, co nie zawsze się udaje.

Model koordynowanej opieki nad pacjentem z chorobą Parkinsona został opracowany w 2018 roku. Zgodnie ze wstępnymi uzgodnieniami z resortem zdrowia na początku zostałby wprowadzony w formie pilotażu, prawdopodobnie w trzech ośrodkach: w Gdańsku, Warszawie oraz Wrocławiu. Z planów wynika, że pilotaż zacznie się jeszcze w tym roku. 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.