Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Trauma wojenna może być przekazana epigenetycznie przyszłym pokoleniom

Redaktor: Monika Stelmach |Data: 29.04.2022
 
 
Inwazja Rosji na Ukrainę może mieć ogromne implikacje dla zdrowia psychicznego na świecie i to jeszcze długo po jej zakończeniu. Trudne przeżycia doświadczane przez Ukraińców mogą zostać przekazane przyszłym pokoleniom – ostrzegają polscy i amerykańscy naukowcy w liście opublikowanym na łamach „Nature Human Behaviour”.
Dr Ali Jawaid i doktorantka Magdalena Gomółka z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN oraz dr Anastasia Timmer z Uniwersytetu Stanu Kalifornia w Northridge (USA) w swoim apelu wyjaśniają, że od czasu, gdy 24 lutego 2022 roku armia Władimira Putina najechała na Ukrainę, mieszkańcy tego kraju doświadczają „złożonej traumy”. Kombinacja zdarzeń – strach przed utratą życia i wolności, żałoba, rozłąka z rodziną, izolacja społeczna, przymusowa emigracja, i wiele innych – zwiększa ryzyko wystąpienia zaburzeń zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej, w tym stanów lękowych, depresyjnych i zaburzeń stresu pourazowego.

– Kiedy te traumy występują w połączeniu, ich efekt się wzmacnia, a sygnatury traumy mogą nawet pojawić się w linii zarodkowej – ostrzegają sygnatariusze listu.

Dodają, że trauma jest doświadczeniem wspólnym dla Ukraińców, dla bezsilnych ludzi na całym świecie, dla osób zaangażowanych w pomoc humanitarną, a także dla Rosjan, którzy protestują i ponoszą konsekwencje.

– Nieuchronnie zbliżamy się do kryzysu zdrowia psychicznego na dużą skalę. Aby z nim walczyć, musimy natychmiastowo zapewnić wsparcie zdrowia psychicznego dla zagrożonych populacji – apelują specjaliści w zakresie traumy.

Pełna wersja tekstu opublikowanego w „Nature Human Behaviour” jest dostępna na stronie: „Neuroscience of trauma and the Russian invasion of Ukraine”.

Przeczytaj także: „Dr Tworus: Błędem jest pochopne diagnozowanie PTSD u ofiar wojny”.

 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.