Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wrocławscy naukowcy pracują nad testem genowym do diagnostyki chorób otępiennych

Źródło: Wrocławski Park Technologiczny
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 12.07.2021
 
 
Ma dostarczać szeroki obraz diagnostyczny m.in. choroby Alzheimera. Poza tym będzie o połowę tańszy niż dostępne na rynku fragmentaryczne badania. A wyniki mają być znane nie po kilku tygodniach, lecz w jeden dzień roboczy.
Wynikiem współpracy firmy Amplicon, która produkuje testy wykrywające choroby odkleszczowe czy polskie testy na COVID-19, z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu będzie stworzenie unikatowego testu wykrywającego ryzyko wystąpienia choroby otępiennej, m.in. choroby Alzheimera. Testy będą również służyć do wykrywania predyspozycji genetycznych, wpływających na metabolizm leków podawanych osobom, u których wykryto już tego typu choroby, tak by dobrać najbezpieczniejszą i najefektywniejszą dla nich terapię.

– Diagnostyka chorób otępiennych to wyzwanie dla współczesnej medycyny. Podjęliśmy je i chcemy stworzyć test, którego brakuje dziś na rynku medycznym. W naszym kraju nie ma miejsca, w którym w przystępnej cenie można wykonać kompleksowy test i po zbadaniu kilkudziesięciu polimorfizmów, sprawdzić, czy pacjent ma predyspozycje w kierunku choroby otępiennej – opowiada dr Janusz Piechota, prezes Amplicon.

Obecnie funkcjonujące na rynku badania diagnostyczne oparte są na technice głębokiego sekwencjonowania NGS. Aby była ona opłacalna, należy badać kilkadziesiąt próbek jednocześnie. Wydłuża to czas oczekiwania na wyniki, a cena takiego testu to kilka tysięcy złotych na osobę.

– Nasz test nie tylko ma dostarczać szeroki obraz diagnostyczny w tym kierunku, ale też w założeniu ma być o połowę tańszy niż dostępne dziś na rynku fragmentaryczne badania. Na jego wyniki nie będziemy też czekać kilka tygodni, ale jeden dzień roboczy – mówi dr Piechota.

Test opracowywany jest w ramach projektu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014–2020. Prace nad testem mają zakończyć się w czerwcu 2023 roku. Wtedy ma być dostępny dla pacjentów.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe