Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zawroty głowy, szumy uszne ►

Źródło: VI Ogólnopolska Konferencja „Pułapki w neurologii”
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 14.07.2021
 
 
Pułapki, pomyłki, kliniczne podejście – w taką triadę układa się wykład dr hab. Izabeli Domitrz, która przypomina, że problem dotyczy nawet 10 proc. społeczeństwa, częściej kobiet.
W pierwszej części wykładu ekspertka koncentruje się na szumach usznych. Ponieważ jest to wielowątkowy temat, wykładowczyni ilustruje go przykładami z praktyki klinicznej. Przypomina również, że w przypadku szumów usznych ważne jest podstawowe pytanie: czy jest to szum uszny, czy słyszany ogólnie, w głowie. Z kolei zawroty głowy wymagają doprecyzowania definicji.

W zaprezentowanej historii choroby do szpitala trafiła 68-letnia kobieta niezgłaszająca innych dolegliwości. Poprzednio była u laryngologa, który zlecił audiogram (wynik prawidłowy). Wykonano rezonans z kontrastem, stwierdzono zmianę w okolicy ciemieniowej określoną jako dysplazja lub ognisko o charakterze udaru niedokrwiennego wtórnie ukrwotocznionego. Oznaczało to wymóg diagnostyki kardiologicznej, wynik EEG był prawidłowy, a szum uszny niezależny od wykrytych zmian.


Zapraszamy do obejrzenia całego wykładu, szerszego omówienia diagnostyki i terapii. Wykład został wygłoszony w trakcie VI Ogólnopolskiej Konferencji „Pułapki w neurologii”, kierownik naukowy: prof. Maria Barcikowska (organizator: wydawnictwo Termedia).


 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe