Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Manifestacje skórne w zapaleniach naczyń związanych z ANCA

Źródło:
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 15.07.2020
 
 
Zapalenia naczyń związane z obecnością przeciwciał przeciwko cytoplazmie neutrofili (ang. anti-neutrophils cytoplasmic antibody associated vasculitis, AAV) to grupa chorób reumatologicznych, takich jak: ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń, eozynofilowa ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń oraz mikroskopowe zapalenie naczyń.
W chorobach tych może dochodzić do manifestacji skórnych, jednak są one słabo opisane w dostępnej literaturze. Na łamach Arthritis & Rheumatology ukazała się charakterystyka objawów skórnych tych chorób.
W sumie badacze uzyskali dane 1184 pacjentów pochodzących ze 130 ośrodków zdrowia. Manifestacje skórne występowały u 34% pacjentów z ziarniniakowatością z zapaleniem naczyń, u 47% z eozynofilową ziarniniakowatością z zapaleniem naczyń i u 28% z mikroskopowym zapaleniem naczyń. W sumie najczęstszymi objawami skórnymi były petechie lub plamica występująca u 15% pacjentów z AAV. Ponadto często występowały: bolesne zmiany skórne (8,3%) i świąd (5,2%). Co ważne, manifestacje skórne chorób były związane z ciężkim przebiegiem zapalenia naczyń ,w szczególności gdy występowały w ziarniniakowatościach z zapaleniem naczyń (HR=1,95; 95% CI: 1,00-2,76; dla eozynofilowej ziarnikowatości: HR=2,04; 95% CI: 1,14-3,66) oraz gdy wykazywano obecność przeciwciał c-ANCA (HR=1,92; 95% CI: 1,28-2,87).
Objawy skórne występują często u pacjentów z AAV i mogą być związane z ciężkością przebiegu choroby, stąd ważna jest ocena powłok u pacjentów z AAV.
 
Patronat naukowy portalu
prof. dr hab. Piotr Wiland – kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu

Redaktorzy prowadzący:
dr n. med. Marta Madej - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
dr n. med. Ewa Morgiel - Katedra i Klinika Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe