Wyślij
Udostępnij:
 
 
iSotck

102 mld zł na ochronę zdrowia

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 30.07.2020
 
 
– Na leczenie w 2021 r. Narodowy Fundusz Zdrowia chce wydać 102 mld zł. To o ponad 11 mld zł więcej niż ustalono na 2020 r. – wynika z projektu planu finansowego NFZ. Zdecydowanie więcej pieniędzy trafi do poradni specjalistycznych i do lekarzy rodzinnych. Najmniej wzrosną nakłady na szpitale.
– Dokument wskazuje, że fundusz nie zakłada dużego wzrostu składki zdrowotnej, która stanowi podstawę finansowania lecznictwa. Liczy za to na budżet państwa – w 2021 r. „dosypie” do kasy NFZ niemal 9 mld zł – informuje „Dziennik Gazeta Prawna” i informuje, że przyrost nakładów ma wynieść aż 12 proc. Dla porównania w zeszłym roku wynosił on 1,3 proc., a dwa lata temu 11 proc.

„Dziennik Gazeta Prawna” wylicza, że w 2021 r. zdecydowanie więcej pieniędzy do poradni specjalistycznych (6,6 mld zł) i do lekarzy rodzinnych (14,3 mld zł). Najmniej wzrosną nakłady na szpitale – fundusz przekaże im na świadczenia zdrowotne 52,3 mld zł (w 2020 r. planowane było 46,7 mld zł). – Co nie zmienia faktu, że i tak dostaną one ponad połowę wszystkich środków, jakimi łącznie dysponuje NFZ. Więcej pieniędzy fundusz zamierza przeznaczyć również m.in. na opiekę długoterminową, psychiatrię oraz uzdrowiska – ocenia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Z informacji „DGP” wynika, że projekt planu funduszu na 2021 r. może jeszcze się zmieniać. Był on bowiem konstruowany na podstawie wskaźników makroekonomicznych z maja. Dziś są znane te z czerwca, które są mniej optymistyczne.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe