Wyślij
Udostępnij:
 
 
Będą zachęty do wystawiania e-zwolnień
Źródło: KL, Polska Agencja Prasowa
Autor: Krystian Lurka |Data: 07.03.2018
 
 
- Wspólnie z minister rodziny i pracy Elżbietą Rafalską i prezes ZUS prof. Gertrudą Uścińską prowadzimy rozmowy na temat metod wsparcia lekarzy, by skutecznie wprowadzić obowiązkowe e-zwolnienia lekarskie od 1 lipca 2018 roku – powiedział minister zdrowia.
Szumowski gościł na prezydium Rady Dialogu Społecznego w stołecznym Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” w Warszawie.

– Tak jak deklaruje minister Rafalska, w której domenie są zwolnienia i wypłata świadczeń przez ZUS i nadzór nad Zakładem, zwolnienia elektroniczne będą od 1 lipca – zapewnił minister w rozmowie z Polską Agencją Prasową. I dodał: - Natomiast my prowadzimy dialog z panią minister Rafalską, w jaki sposób spowodować, żeby było to wprowadzone z jak najmniejszymi perturbacjami dla lekarzy, żeby wprowadzić takie zachęty, które skłonią ich do tego, żeby wypisywali je elektronicznie.

Szumowski przyznał, że uszczelnienie systemu zwolnień lekarskich może przynieść miliardowe kwoty. – Wydaje się, że warto troszkę pracy poświęcić, po to, żeby pieniędzy przeznaczonych de facto na świadczenia rentowe czy zdrowotne o tych parę miliardów było więcej – podkreślił.

Minister powiedział, że nie chce mówić o szczegółach takich zachęt, ponieważ konkretne rozwiązania są właśnie przygotowywane. Zaznaczył, że jedną z form pomocy przy wdrażaniu obowiązku e-zwolnień mogłaby być większe uprawnienia dla już istniejących w placówkach medycznych sekretarek medycznych. Poprawiane są też rozwiązanie informatyczne, które powinny być przyjaźniejsze dla korzystających z nich lekarzy.

Podkreślił, że przygotowywana i zmieniana z resortem rodziny oraz ZUS wersja elektroniczna będzie przyjaźniejsza od dotychczasowego wypisywania zwolnienia przez lekarza ręcznie, w obecności pacjenta wyszukującego wszystkie numery, NIP, PESEL i adresów.

– To wypisywanie ręczne trwało - jeśli zwolnienie elektroniczne byłoby szybciej wystawiane, to oszczędzałoby czas i ten czas mógłby być poświęcony pacjentowi – zaznaczył szef resortu zdrowia.

Przeczytaj także: "E-recepta od połowy lutego jest prowadzony w Siedlcach i Skierniewicach" i "Mołdach: W sprawie e-recepty, proszę nie słuchać malkontentów!".
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe