Wyślij
Udostępnij:
 
 

Chmielowiec przeciwko stygmatyzacji osób z problemami psychicznymi

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Pacjenta
Autor: Marta Koblańska |Data: 20.09.2019
 
 
- Z wielkim zaniepokojeniem i przykrością odebraliśmy akcję "Nie świruj, idź na wybory”, mającą zachęcać do udziału w wyborach. Niestety, w sposób niedopuszczalny utrwala negatywne stereotypy i stygmatyzuje osoby zmagające się z problemami zdrowia psychicznego, czy doświadczające kryzysu zdrowia psychicznego - krytykuje Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.
"Nie świruj, idź na wybory!" to hasło akcji zainicjowanej przez fotografa Tomasza Sikorę. Jej celem jest pokazanie niegłosującym Polakom, jak ważne są wybory i dlaczego warto w nich uczestniczyć. W serii klipów występują aktorzy i celebryci. Szczególne oburzenie wywołuje spot nagrany przez Wojciecha Pszoniaka, który parodiuje osobę z zaburzeniami psychicznymi.

- Negatywne, stygmatyzujące przekazy, mogą wpływać na pogorszenie sytuacji osób cierpiących na problemy ze zdrowiem psychicznym. Mogą opóźnić poszukiwanie pomocy czy podjęcie niezbędnego leczenia. Pogłębiają też negatywne nastawienie otoczenia i niezrozumienie problemów tych osób – w domu, szkole czy pracy - przyznaje Chmielowiec.

- Apelujemy o rozwagę, apelujemy o szacunek dla drugiego człowieka, o powstrzymanie się od dyskryminujących, wykluczających zachowań - podsumowuje.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe