Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Co z kategoryzacją szpitali?

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 16.08.2022
 
 
Zamiast podziału placówek na kategorie od A do D pod względem ich sytuacji finansowej zostanie tylko pewna forma pomocy radzącym sobie najgorzej.
Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski – 13 sierpnia podczas konferencji prasowej w Ministerstwie Zdrowia – przyznał, że projekt ustawy dotyczący modernizacji szpitali zostanie gruntownie zmieniony, dodając, że „nie powstanie nowa agencja mająca się zajmować restrukturyzacją lecznic”.

– Przez ostatni miesiąc bardzo intensywnie pracowaliśmy, konsumując i analizując uwagi, które w trakcie procesu legislacyjnego do nas spłynęły. Jednym z głównych zarzutów, jakie padały z wielu stron, było powoływanie Agencji Rozwoju Szpitalnictwa – tłumaczył minister zdrowia. Mówił, że „resort podziela pogląd, że kryzys finansowy dotyczący wszystkich Polaków oraz instytucji państwowych i administracji to nie jest dobry czas na powoływanie nowej instytucji, która kosztowałaby miliony złotych rocznie”.

– Resort jednak nie chciałby porzucać idei pomocy szpitalom w trudnej sytuacji finansowej za pomocą restrukturyzacji. Nie chcemy, by pieniądze były przekazywane jednostkom, które działają w sposób nieefektywny, na przykład nie realizują wielkości świadczeń, do której zobowiązywały się w kontraktach – podkreślał szef resortu zdrowia.
Obecnie łączne zadłużenie szpitali wynosi niemal 18 mld zł.

Przeczytaj także: „Gruntowne przemodelowane ustawy o szpitalnictwie” i „Przecież to elementarz zarządzania”

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.