Wyślij
Udostępnij:
 
 
Czterej muszkieterowie, czyli kim są doradcy ministra zdrowia
Źródło: Krystian Lurka
Autor: Krystian Lurka |Data: 08.03.2018
 
 
Zmienił się skład gabinetu politycznego ministra zdrowia. Łukasz Szumowski współpracuje z Przemysławem Humięckim, Maciejem Binkowskim, Radosławem Sierpińskim i Jakubem Berezowskim. Kim są "czterej muszkieterowie", czym zajmowali się wcześniej i... który z nich urodził się w 1992 roku, a który pracował w Teatrze Komedii w Warszawie? "Menedżer Zdrowia" prezentuje sylwetki szefa gabinetu i doradców ministra.
Urodził się w 1992, jest prawą ręką ministra. Pracował w trzech ministerstwach
Szefem gabinetu jest Przemysław Humięckim. Urodził się w 1992 roku. Jest absolwentem prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz finansów i rachunkowości w Szkole Głównej Handlowej. Jest związany z Fundacją Odpowiedzialność Obywatelska, której był prezesem w latach 2012-2013 oraz Klubem Jagiellońskim, którego jest członkiem wspierającym.

Wcześniej pracował w Banku Zachodnim WBK, Ministerstwie Rozwoju, Ministerstwie Finansów, Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii i Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Radziwiłł odszedł, a Binkowski został. Pracował w Teatrze Komedia
Jednym z trzech doradców ministra jest Maciej Binkowski. Urodził się w 1985 roku. Od listopada 2015 roku do stycznia 2018 roku był zatrudniony w gabinecie politycznym ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła jako doradca.

Ukończył studia magisterskie i podyplomowe z dziedziny prawa i administracji publicznej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Uniwersytecie Warszawskim. Od 2014 roku pełni mandat radnego dzielnicy Wola miasta stołecznego Warszawy z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, w którym zasiada między innymi w Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej. Od 2016 roku jest przedstawicielem wojewody mazowieckiego w radzie społecznej Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie.

Binkowski pracował w biurze senator Beaty Gosiewskiej i Teatrze Komedia w Warszawie.

Przygotowuje doktorat z zakresu nauk medycznych, bezpartyjny. Rocznik 1988
Drugim doradcą jest Radosław Sierpiński, który ukończył studia medyczne na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Jest lekarzem specjalizującym się w dziedzinie kardiologii w Instytucie Kardiologii w Warszawie. Przygotowuje doktorat w zakresie nauk medycznych. Urodził się 1988 roku. Jest autorem publikacji naukowych, popularnonaukowych i wystąpień na międzynarodowych kongresach medycznych w zakresie kardiologii, telemedycyny i organizacji ochrony zdrowia. Sierpiński to słuchacz studiów MBA in Medicine na Uczelni Łazarskiego w Warszawie. Współpracował z Fundacją i Stowarzyszeniem Serce dla Arytmii. Bezpartyjny.

Sierpiński pracował w Instytucie Kardiologii w Warszawie i Międzyleskim Szpitalu Specjalistycznym w Warszawie.

Adwokat, który nie wykonuje zawodu i członek Stowarzyszenia „Młodzi Konserwatyści”
Szumowskiemu doradza także Jakub Berezowski. Najstarszy z pracowników gabinetu. Urodził się 1972 roku.

Berezowski to z wykształcenia prawnik, adwokat, który obecnie nie wykonuje zawodu. W 2006 roku obronił pracę doktorską z zakresu nauk o polityce pod tytułem "Samorząd terytorialny a lokalna i regionalna polityka zdrowotna". Od 1998 roku jest nauczyciel akademicki, a od 2015 pełni funkcję prorektora do spraw organizacji i rozwoju w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu. Od 2002 do 2012 roku był prezesem, dyrektorem i menedżerem w Stowarzyszeniu „Promocja Przedsiębiorczości” w Opolu, która pełniła funkcję Regionalnej Instytucji Finansującej w Opolu,a od 1998 do 2002 roku - członek Stowarzyszenia „Młodzi Konserwatyści” regionu opolskiego, w którym pełnił funkcję rzecznika prasowego i członka kolegium redakcyjnego Pro Publico Bono.

Jakub Berezowski od 1998 do 2002 był członkiem Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego, a w latach 1999–2002 – członkiem komisji kultury, sportu i turystyki rady miasta Opola. Od 2017 roku jest członkiem partii Porozumienie Jarosława Gowina.

Doradzają, czyli?
Do jego zadań szefa gabinetu politycznego należy sprawowanie funkcji doradczej w zakresie polityki ministra, uzgadnianie stanowisk politycznych z gabinetami politycznymi członków Rady Ministrów, w celu uzyskania poparcia dla propozycji Szumowskiego, prowadzenie działań mających na celu budowanie poparcia dla podejmowanych decyzji w klubach parlamentarnych i partiach politycznych, tworzenie zaplecza eksperckiego ministra, kierowanie pracą gabinetu politycznego ministra, określenie zasad organizacji pracy gabinetu politycznego ministra i wykonywanie innych zadań na polecenie ministra.

Z kolei w obowiązkach pracowników gabinetu politycznego jest zapewnienie politycznej obsługi ministra, sekretarza stanu i podsekretarzy stanu, przygotowanie propozycji działań, analiz i raportów, odnoszących się do zadań ministra, sprawowanie funkcji opiniodawczych i doradczych w zakresie współdziałania z organami władzy państwowej, administracji publicznej, związkami zawodowymi, stowarzyszeniami i partiami politycznymi, koordynowanie i udział w merytorycznym przygotowywaniu narad, spotkań, wizyt krajowych i zagranicznych ministra, sekretarza stanu i podsekretarzy stanu, kształtowanie polityki informacyjnej poprzez rzecznika prasowego ministra i prowadzenie kalendarza narad, spotkań i wizyt Ministra oraz przygotowywanie wyjazdów ministra.

Przeczytaj także: "Radziwiłł i Szumowski o zadłużonych instytutach: Problemem zarządzanie, niewłaściwa wycena i... to nie może dziwić".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe