Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Czy kobiety są od brudnej roboty?

Źródło: Polki w Medycynie
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 22.09.2021
 
 
W pierwszej edycji konferencji „Polki w medycynie” udział wzięło niemal 300 uczestniczek, na żywo i online.
Konferencja zorganizowana została 11 września br. we współpracy inicjatywy Polki w Medycynie oraz Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie. Samorząd wsparł rozwój zawodowy kobiet i dlatego w wydarzeniu mogły wziąć udział przedstawicielki wszystkich zawodów medycznych – pielęgniarki, położne, farmaceutki, ratowniczki medyczne, psycholożki, dietetyczki, a także studentki medycyny.

– Chciałyśmy, aby wydarzenie było jak najbardziej inkluzywne dla reprezentantek różnych specjalności, bo zależało nam na dialogu pomiędzy przedstawicielkami zawodów medycznych. Było to olbrzymie wyzwanie, ale udało się, uczestniczki to doceniły i pozwoliło nam to zbudować nowe pole do dialogu i wzajemnego wsparcia – mówiła inicjatorka wydarzenia lek. Małgorzata Osmola.

Pierwsza sesja „Polki w medycynie” skupiała się na różnych ścieżkach kariery – od wspierania kobiet w medycynie, przez kierowanie kliniką, wyzwania w specjalizacjach zabiegowych, medycynę i biznes, po szkolenie za granicą.

Prof. Beata Tarnacka w swoim wystąpieniu starała się odpowiedzieć na pytanie, czy kobiety są od brudnej roboty, mówiąc o pracy w męskim świecie i budowaniu zespołu w nowo powstałej klinice rehabilitacji. Anna Kotlińska, położna, szczerze przedstawiła temat szkoleń za granicą, zachęcając kobiety do wyjazdów na staże i konferencje, dzieląc się swoim doświadczeniem z aplikowania na stypendia oraz z koniecznej czasem organizacji zbiórek internetowych. Był to świetny przykład na to, że dzięki determinacji można zajść bardzo daleko. Lek. Małgorzata Nowosad, reprezentantka specjalizacji zabiegowych, zachęcała do wyboru tej ścieżki kariery, jednocześnie wyjaśniając, z jakimi wyzwaniami się to wiąże. Lek. Ligia Kornowska, lekarka i bizneswoman, zwróciła uwagę, że kobiety, szczególnie młode, w środowisku medyczno-biznesowym nie są traktowane poważnie, z czym – niestety – zgodziła się cała sala.

W sesji zatytułowanej „Miejsce pracy dobre dla kobiety” skupiono się na czynnikach, które powinny zostać spełnione, aby praca była przyjazna. Magdalena Flaga-Łuczkiewicz, lekarka psychiatra, przedstawiła czynniki wpływające na wypalenie zawodowe oraz nowe zjawisko chęci rezygnacji z zawodu personelu medycznego, dostrzegane po pandemii. Dopełnieniem tematu było wystąpienie psycholożki Ilony Stankiewicz, która mówiła o komunikacji w zespole medycznym na podstawie własnego doświadczenia pracy w wielodyscyplinarnym zespole na oddziale hematologii. Wystąpienie internistki dr Agaty Malendy o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim wywołało dyskusję o presji związanej z szybkim powrotem do zawodu po urodzeniu dziecka. Dietetyczka Justyna Wąsik podzieliła się spostrzeżeniami o nawykach żywieniowych medyczek, które rzadko stawiają swoje zdrowie na pierwszym miejscu.

Podczas wystąpienia „Medyczka w świecie paragrafów” prawniczki Karolina Podsiadły-Gęsikowska i Aleksandra Powierża pokazały, jak mało wiemy o prawach kobiet i jak nagminnie są one łamane. W części warsztatowej uczestniczki przygotowały posiłki na dyżur pod okiem lek. Alicji Baski, dyrektor Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia, lub wzięły udział w warsztatach z organizacji pracy przy kobiecie karmiącej prowadzonych przez Annę Kotlińską.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe