Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Czy konieczne jest pozbawienie właścicielstwa?

Źródło: Janusz Atłachowicz
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 13.01.2021
 
 
– Zbytnie rozdrobnienie szpitalnictwu nie służy. Wskazane jest, aby nowy podział obowiązków między szpitalami powiatowymi a wojewódzkimi zaistniał – ale czy do tego niezbędne jest pozbawienie powiatów uprawnień podmiotów tworzących? – pyta Janusz Atłachowicz, pełniący obowiązki dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Sieradzu, w „Menedżerze Zdrowia”.
Komentarz Janusza Atłachowicza, pełniący obowiązki dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Sieradzu:
– 31 czerwca 2021 r. przestanie obowiązywać obecna ustawa o sieci szpitali – zasadne jest więc ustalenie nowych warunków funkcjonowania szpitalnictwa. Pytanie, dlaczego do zmian zabrano się dopiero teraz – w czwartym roku obowiązywania ustawy. Powołany przez minister zdrowia Adama Niedzielskiego zespół, który ma się zająć planem restrukturyzacji szpitali, do końca lutego 2021 r. ma przygotować założenia do ustawy. To mało czasu jak na tak poważne przedsięwzięcie, jakim będzie kolejny „zakręt” w organizacji sieci szpitali – a co nagle, to po diable.

Zgadzam się z ministrem zdrowia Adamem Niedzielski – zbytnie rozdrobnienie szpitalnictwu nie służy. Placówki konkurują z sobą o kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, o kadrę lekarzy i pielęgniarek. W tym kontekście wskazane jest, aby nowy podział obowiązków między szpitalami powiatowymi a wojewódzkimi zaistniał – warunkiem tego powinna być nowa wspomniana nowa organizacja sieci i określenie dobrego sposobu zarządzania podmiotami. Część zadań, zwłaszcza pozapodstawowych – interna, pediatria, ginekologia i chirurgia – musi być wykonywana w szpitalach wojewódzkich. Ale czy do tego niezbędne jest pozbawienie powiatów uprawnień podmiotów tworzących? Zwłaszcza w sytuacji, gdy samorządy powiatów angażowały się finansowo wspierając swoje jednostki.

Przeczytaj także: „Ale to już było…”, „Centralizacja nie jest rozwiązaniem kłopotów”, „Adam Niedzielski potwierdził – będzie upaństwowienie szpitalnictwa”, „Urzędnicy zdecydują o tym, czy wszystkie szpitale będą rządowe”, „Upaństwowienie spowoduje konflikty między samorządami a rządem” i „Powtórka z lat siedemdziesiątych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe