Marta Koblańska

Czy program "Hope Exchange 2019" przyczyni się do rozwiązania szpitalnych problemów?

Autor: Marta Koblańska
|
Źródło: MK
Rozpoczął się program wymiany menedżerów Polskiej Federacji Szpitali. Potrwa do końca maja, uczestniczą w nim, między innymi Maria Gordovil i Ana Marote z Hiszpanii i Olga Bukarica z Serbii. Wnioski z pobytów gości zagranicznych w Polsce i Polaków za granicą zostaną przedstawione podczas konferencji w Ljubljanie.
- Liczę, że po wizycie w Polsce będę moją pracę wykonywać jeszcze lepiej, że przyczyni się do jeszcze efektywniejszego wykorzystywania zasobów zarówno kadrowych jak i finansowych – mówi Olga Bukarica, dyrektor finansowa z Klinicznego Szpitala Serbii w Belgradzie, która cztery tygodnie spędza w Szpitalu Bielańskim oraz Warszawskim Szpitalu dla Dzieci.

Problemem w jej placówce jest powiązanie przepływów finansowych z wynikami leczenia. Kadra zarządzająca uznaje ten krok za kluczowy do poprawy efektywności, ale na razie nie ma konkretnych rozwiązań. Tymczasem to proces decyzyjny oparty o dane wydaje się być kluczowy również dla powodzenia terapii oraz budowania wartości zarządczej.

Wskazuje na to Ana Marote, dyrektor przychodni przy szpitalu Marina Salud w Denii w Hiszpanii, akcentując jednocześnie, że informacja potrzebna do podejmowania decyzji nie tylko powinna opierać się na danych ilościowych, ale powinna uwzględniać również kwestie jakości tych danych. Problemem w Hiszpanii jest roszczeniowość pacjentów, którzy bez względu na stan zdrowia domagają się podobnego traktowania.

Czy wyjściem z sytuacji jest dzielenie ich na grupy w zależności od rzeczywistej potrzeby interwencji medycznej? Ana Marote w Polsce przyjrzy się pracy w szpitalu Bielańskim oraz Warszawskim Szpitalu dla Dzieci.

Maria Gordovil, szefowa pielęgniarstwa w Szpitalu Uniwersyteckim w Santander w Hiszpanii jest gościem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Specjalnie dla niej przygotowany programu wymiany. Wspólnym celem pozostaje zachowanie proporcji między wprowadzaniem w życie nawet najlepszych rozwiązań, a dobrą praktyką uwzględniającą daną sytuację na co dzień. Czym innym jest bowiem przypomnienie o wprowadzeniu danego rozwiązania, którym mogą być na przykład wskaźniki wydajności, a czym innym przełożenie zasad na najlepszą praktykę.

Ze strony polskiej uczestnikami wymiany są:
- dr Katarzyna Bogusz-Gogol, ordynator oddziału Chirurgii Ortopedycznej z Warszawskiego Szpitala dla Dzieci, która pojechała do Szwajcarii (Zurich i Berno),
-Tomasz Miazek, kierownik Działu Zamówień Publicznych w Szpitalu Klinicznym UMED w Łodzi, który jest w Holandii (Zwolle),
- Robert Zacniewski, kierownik oddziału Rehabilitacji Ruchowej w Szpitalu Uniwersyteckim im. Biziela w Bydgoszczy – Portugalia (Lizbona),
- Alicja Trzcińska, koordynator oddziału Ginekologiczno-Położniczego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Olsztynie – Hiszpania (Madryt i Barcelona),
- Maciej Zagórski, wiceprezes Kliniki Okulistycznej OCHO sp. z o.o. w Krakowie – Wielka Brytania (Coventry).

Przeczytaj także: "Dobry i tani sprzęt medyczny".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.