Archiwum

Dobre czasy dla sprawnych dyrektorów ►

Udostępnij:
Podczas posiedzenia prezydium Zespołu Trójstronnego do spraw Ochrony Zdrowia rządzący zapowiedzieli więcej pieniędzy dla szpitali, szczególnie tych powiatowych. W spotkaniu uczestniczył przedstawiciel organizacji pracodawców Business Centre Club Michał Modro, który w „Menedżerze Zdrowia” podsumowuje spotkanie i streszcza ogłoszenia.
– 22 maja, podczas prezydium Zespołu Trójstronnego do spraw Ochrony Zdrowia, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zrekompensowanie wzrostu wynagrodzeń minimalnych przewidzianych od 1 lipca 2023 r. i dofinansowanie dla szpitali, które są liderami, jeśli chodzi o nadrabianie wykonania świadczeń, których nie realizowano podczas ostatnich dwóch lat pandemicznych, lub starają się nadrabiać zaległości. Szef resortu mówił też o nowej wycenie punktowej dla jednostek, które znajdują się w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – mówi w „Menedżerze Zdrowia” Michał Modro, oceniając, że „to dobre rozwiązanie dla sprawnych dyrektorów podmiotów”.

Skąd znajdą się na to pieniądze?

– Z informacji przedstawionych podczas spotkania wynika, że w nadchodzącym półroczu 4 mld zł zostaną przeznaczone na wzrost wyceny świadczeń finansowanych w ryczałcie, a 3 mld zł na zwiększenie wartości punktu – w sumie więc w półroczu ma to być dodatkowo ok. 7 mld zł. Źródłem finansowania będzie wzrost przychodów z trzech źródeł – z coraz lepszej ściągalności składki, funduszu zapasowego Narodowego Funduszu Zdrowia i źródła ogólnego, jakim jest obowiązkowy odpis w wysokości 1 proc. od przychodów – wymienia Michał Modro.

Wypowiedź Michała Modro do obejrzenia w całości poniżej.Przeczytaj także: „Miliardowa pomoc dla szpitali”, „Filary reformowania zdrowia”, „Recepta na zwiększające się koszty udzielania świadczeń zdrowotnych” i „Leczenie już się nie opłaca”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.