Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Dyrektorzy szpitali martwią się o przyszłość

Źródło: Polska Federacja Szpitali
Autor: Krystian Lurka |Data: 02.06.2020
 
 
Polska Federacja Szpitali spytała dyrektorów zrzeszonych w swoich strukturach o finansowanie placówek w czasie pandemii COVID-19, o to, czy wykonają kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia i o okres rozliczeniowy. Wnioski? 96,2 proc. ankietowanych zapowiedziało, że przewiduje ujemny wynik finansowy i stwierdziło, że nie ma możliwości wykonania takiej samej liczby świadczeń jak przed pandemią. 57,7 proc. zasugerowało, aby wydłużyć okres rozliczeniowy.
W badaniu przeprowadzanym od 25 maja do 1 czerwca wzięło udział 26 placówek. 42 proc. odpowiedzi nadesłano ze szpitali trzeciego poziomu sieci szpitali, 26 proc. z pierwszego, 11 proc. z drugiego, a także 8 proc. ze szpitali pulmonologicznych lub onkologicznych. 13 proc. to pozostałe szpitale. Podmiotom przyznano ryczałt na 2020 r.

75 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ryczałt powinien być zwiększony. O ile? Najczęściej sugerowali, że o 15-25 proc.

Pytano także o okres rozliczeniowy.

42 proc. dyrektorów przyznało, że nie powinno się go zmieniać, 57,7 proc. chciałoby, aby go wydłużyć (30,8 proc. – o 12 miesięcy, 26,9 proc. – o 6 miesięcy).

Kiedy powinno się przyznać nowe ryczałty i kwalifikować do sieci szpitali?

30,8 proc. uznało, że zgodnie z planem, to jest w czerwcu 2021 r., 30,8 proc. – że w innym terminie, 23,1 proc. – później, czyli w czerwcu 2022 r. 15,4 proc. respondentów stwierdziło, że sieć szpitali należy zlikwidować.

Na pytanie, jak powinny być finansowe świadczenia pozaryczałtowe wszyscy udzielili odpowiedzi, że według faktycznego wykonania, ale ze zwiększeniem wartości punktu.

Polska Federacja Szpitali spytała też o to, o ile procent powinno być zwiększone finansowanie świadczeń pozaryczałtowych. Odpowiedzi były różne. Najwięcej osób uznało, że 15 proc., trzy podały odpowiedź „35 proc.”.

Ankietowani odnieśli się także do przewidywanego wyniku finansowego na koniec 2020 r.

96,2 dyrektorów stwierdziło, że będzie ujemny, 3,8 proc. oszacowało, że zerowy. Nikt nie zapowiedział dodatniego wyniku finansowego.

O co zaapelowali ankietowani dyrektorzy?

O to, aby zwiększyć finansowanie o 15-20 proc., wprowadzić wskaźnik zwiększający wartość punktu dla szpitali poziomu ogólnopolskiego sieci szpitali, o zwiększenie finansowania ze względu na wzrost kosztów o ponad 20 proc. w porównaniu z 2019 rokiem. Zarządzający stwierdzili, że w niektórych zakresach nie ma możliwości wykonania takiej samej liczby świadczeń jak przed pandemią, dlatego wycena musi być zwiększona, aby szpital otrzymał przynajmniej dawne 100 proc.

Dyrektorzy podkreślili, że stan epidemiologiczny spowodował zwiększenie wydatków przy ograniczeniu możliwości świadczenia usług, a zachowanie bezpiecznych procedur wiążę się z dużymi kosztami, na które szpitale nie mają pieniędzy. Poza tym, zobowiązani są do realizowania pozostałych ustaw, na przykład o minimalnym wynagrodzeniu i wzroście wynagrodzenia zasadniczego w jednostkach służby zdrowia, na które ustawodawca nie przekazał środków.

Odpowiedzialni za badanie byli prezes Polskiej Federacji Szpitali Jarosław J. Fedorowski i menedżer projektów PFSz Urszula Szybowicz.

Przeczytaj także: „Czy zmniejszono wynagrodzenie pielęgniarek?”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe