E-recepta będzie ważna przez 720 dni

Udostępnij:
- E-recepta będzie ważna przez dwa lata, a papierowa przez 360 dni - taki zapis znalazł się w projekcie ustawy o zmianie ośmiu ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań e-zdrowia, do którego dotarła "Rzeczpospolita".
- Wydłużając okres ważności recepty, ministerstwo chce ograniczyć wizyty "po przedłużenie recepty". Dziś przepisy przewidują, że ta traci ważność po 30 dniach, chyba że lekarz wypisze ją "od – do". Na jednej można wypisać leki na 120 dni, a na trzech (jednej 30-dniowej i dwóch "od – do") na 360 dni - poinformowała "Rzeczpospolita" i wyjaśniła, że projekt, znajdujący się w konsultacjach wewnętrznych, to odpowiedź na wciąż niespełniony postulat porozumienia ministra zdrowia z rezydentami, czyli ograniczenie lekarzom obowiązków niezwiązanych z leczeniem.

Ale...
- Nie można wypisywać pacjentowi leku na dwa lata bez regularnych kontroli jego stanu, bo po prostu może umrzeć – skomentował dr Jerzy Gryglewicz z Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego.

- Trzeba sprawdzić, czy nie wystąpiły działania niepożądane, objawy choroby się nie zaostrzyły, a pacjent nie wymaga zwiększenia lub zmniejszenia dawki. Nie ma choroby, która pozwalałaby przez dwa lata nie chodzić do lekarza – powiedział dr Gryglewicz.

Cieszyński o przyszłości
- Usługi elektroniczne, między innymi e-recepta, odciążają lekarzy i pracowników medycznych oraz zapewnią im dane, które pomogą skupić się na osiągnięciu lepszych rezultatów w leczeniu z pominięciem niezwykle uciążliwej dziś biurokracji - powiedział wiceminister Janusz Cieszyński na początku lutego. Przyznał w rozmowie, że plany Ministerstwa Zdrowia dotyczące e-zdrowia na 2019 r. są ambitne.

- To pełne wdrożenie e-recepty, pilotaż e-skierowania, wdrożenie nowych funkcjonalności na Internetowym Koncie Pacjenta oraz przygotowanie do wymiany elektronicznej dokumentacji medycznej. Aktualnie włączamy do systemu e-zdrowie wszystkie gabinety, przychodnie, szpitale i izby przyjęć, czyli miejsca, gdzie będą wystawiane e-recepty, tak aby wszyscy lekarze mogli już wystawiać je pacjentom. Jesteśmy w stałym dialogu z beneficjentami cyfrowych rozwiązań - zapowiedział Cieszyński.

Przeczytaj także: "Cieszyński: Plany resortu na 2019 r. są ambitne. Przykład? W pełni wdrożymy e-recepty".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i LinkedInie: www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.