Wyślij
Udostępnij:
 
 
Grzesiowski: Szczepienie chroni prawie w stu procentach przed ciężkimi postaciami biegunki rotawirusowej
 
Działy: Aktualności
Ekspert do spraw szczepień, który kieruje fundacją "Instytut Profilaktyki Zakażeń" oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym "Żelazna" w Warszawie, wypowiada się na temat rotawirusów. Przyznaje, że totawirusy to najczęstsza przyczyna groźnej biegunki u niemowląt, która może prowadzić do odwodnienia.
- Rotawirusy to wirusy, które kształtem przypominają koło. Zidentyfikowano siedem głównych grup, z czego trzy (A, B i C) są zaraźliwe dla ludzi. Rotawirusy są najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci. Do zakażenia rotawirusami najczęściej dochodzi drogą kropelkową. Rotawirusy z jamy ustnej i nosa dostają się do jelita cienkiego, gdzie przyczepiają się do komórek nabłonka, namnażają i produkują toksyny - przypomina Grzesiowski cytowany przez portal "Babyonline.pl".

Ekspert przyznaje, że szczepienie nie chroni przed wszystkimi zakażeniami rotawirusowymi, chroni jednak prawie w stu procentach przed ciężkimi postaciami biegunki rotawirusowej, czyli takimi, które wymagają hospitalizacji.

Przeczytaj także: "Szczepienia dzieci przeciwko rotawirusom to mniej hospitalizacji".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe