Wyślij
Udostępnij:
 
 

ISO wróci do kryteriów oceny szpitali, prywatni nie mają się czego obawiać

Źródło: BL, KG, MK, KL
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 13.01.2016
 
 
- Właściciele prywatnych placówek i ośrodków medycznych mogą spać spokojnie. Powrócimy do uznawania kryteriów ISO przy przyznawaniu kontraktów – zapewniali przedstawiciele rządu na Gali Sukcesu Roku.
W obecności najważniejszych polityków i ekspertów ochrony zdrowia – zarówno z partii rządzącej i opozycji – Konstanty Radziwiłł rozdał nagrody Ludzi Roku w Ochronie Zdrowia w 2015. Uroczystość (na zdj.) odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie.

- To jubileuszowa edycja. O randze konkursu świadczą laureaci. Przez ostatnie piętnaście lat dwa tysiące osobistości ochrony zdrowia wzięło udział w naszym konkursie. Przyznaliśmy 90 nagród dla tych najbardziej zasłużonych – mówił Janusz Michalak, redaktor naczelny „Menedżera Zdrowia”, organizatora konkursu.

Wielkim nieobecnym była Osobowość Roku, ksiądz Jan Kaczkowski. Przechodzi kolejną chemioterapię, do zebranych w Zamku Królewskim przemówił zza ekranu. – Jestem szczęśliwy i zadowolony. Choć może byli inni, którzy zrobili w tym roku więcej – zaznaczał. W jego imieniu nagrodę odebrał ojciec, Józef Kaczkowski.
Laureatom gratulował Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia. –Dziełem państwa są wielkie osiągnięcia. Ale w Polsce mamy poczucie, że system ochrony zdrowia jest niesprawny. Zaczynamy zmiany i prosimy o państwa pomoc i radę – mówił.

O to samo prosiła Beata Małecka – Libera, jedna z nagrodzonych laureatek. – Mamy już ustawę o zdrowiu, ale jak na razie to dokument, który trzeba wypełnić odpowiednią treścią by żył i funkcjonował. Na rolę kadr wskazywał także Dariusz Oleński, Menedżer Roku 2015 w kategorii szpitale publiczne. Z kolei Jerzy Karwowski, Menedżer Roku 2015 w kategorii szpitale niepubliczne podkreślał rolę jakości świadczonych usług.

O jakości mówiono również w kuluarach, gdzie obecni byli minister zdrowia i wiceministrowie Jarosław Pinkas, Piotr Warczyński, Krzysztof Łanda, Marek Tombarkiewicz. Tu także mówiono o jakości, padały ważne deklaracje. – Powrócimy do ISO jako kryterium oceny przy zawieraniu kontraktów i wyceny ich wysokości – zapewniał Jarosław Pinkas.

Konstanty Radziwiłł zapewniał z kolei, że prywatni właścicieli placówek medycznych mogą spać spokojnie, ze strony rządu nie ma woli wprowadzania niekorzystnych dla nich zmian. Minister Łanda zapewniał z kolei o woli jak najszybszych zmian w ustawie refundacyjnej, tak aby uniemożliwić wywóz leków z Polski. Zatamować go ma szersze wykorzystanie instrumentu dzielenia ryzyka z firmami farmaceutycznymi. Choć polskie przedstawicielstwa są niechętne temu rozwiązaniu, to jednak centrale są nim zainteresowane - poinformował Łanda w kuluarach.

Kto został laureatem - kliknij tutaj
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.