Wyślij
Udostępnij:
 
 

Jacyna: Pracujemy nad poprawą finansowania SOR-ów

Źródło: KL, Polska Agencja Prasowa
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 16.11.2016
 
 
- Zmiana finansowania szpitalnych oddziałów ratunkowych to nie jest zamknięty temat. Prace nad dalszymi rozwiązaniami trwają - poinformował Andrzej Jacyna, pełniący obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia.
- Jacyna uczestniczył w posiedzeniu parlamentarnego Zespołu do spraw Organizacji Ochrony Zdrowia. Było one poświęcone zasadom finansowania i rozliczania Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych oraz izb przyjęć - poinformowała Polska Agencja Prasowa. Podczas spotkania przypomniano, że szpitale posiadające SOR-y ponoszą koszty za "gotowość", czyli zapewnienie odpowiednich warunków niezależnie od liczby zgłaszających się pacjentów, a minimalne wymogi narzucone przez NFZ dotyczą liczby zatrudnionego na SOR-ach personelu są często przekraczane, bo potrzebnych jest więcej lekarzy, pielęgniarek i innych pracowników medycznych do obsługi opisywanego oddziału. Taka sytuacja generuje ogromne koszty dla szpitali, a procedury są niedofinansowane.

Podczas spotkania pełniący obowiązki prezesa NFZ przypominał, że w ostatnich dwóch latach nastąpiła zmiana finansowania izb przyjęć oraz szpitalnych oddziałów ratunkowych, które otrzymywały zbyt mało środków i często generowały straty. Podkreślił, że temat nie jest zamknięty. Jego zdaniem, jest dalej w opracowaniach i "kolejnych przybliżeniach" do rzeczywistych kosztów

Andrzej Jacyna powiedział, że wśród opracowywanych zagadnień jest na przykład poprawa finansowania szpitalnych oddziałów ratunkowych przy centrach urazowych, gdzie pomoc udzielana jest najciężej poszkodowanym osobom z obrażeniami wielonarządowymi.

- Oczekujemy, by w SOR-ach, gdzie umiejscowione jest centrum urazowe pracował "trauma team", czyli rozwiązanie przejęte przez cywilną służbę zdrowia z wojskowych doświadczeń - stwierdził Jacyna.

Spotkanie odbyło się we wtorek (15 października).

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe