Forum Ekonomiczne w Karpaczu/Michał Różycki

Jak to jest z tymi kolejkami do lekarzy? ►

Udostępnij:
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia” odpowiedział na pytania dotyczące dostępu do świadczeń – podając przykłady kardiologii, endoprotez i operacji zaćmy, stwierdził, że „kolejki maleją”, a jeśli się pojawiają, to „nie są spowodowane kwestią finansowania, lecz organizowania systemu”.
Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu spytaliśmy wiceministra zdrowia Waldemara Kraskę o dostęp do świadczeń.

– Kolejki maleją – stwierdził Waldemar Kraska, mówiąc o kardiologii.

– Do kardiologa na pierwszą wizytę czekało się kilka miesięcy. Pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej, który wprowadziliśmy w niektórych województwach, spowodował, że czas oczekiwania od momentu wystawienia skierowania przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do wizyty u kardiologa to mniej więcej dwa, dwa i pół tygodnia – zaznaczył wiceminister, opisując pewną tendencję.

– Lekarze specjaliści w systemie nie są wykorzystywani tak, jak powinni – ocenił.

– Jak to się w świecie odbywa, specjaliści konsultują chorych wtedy, kiedy trzeba zmienić terapię lub wykonać dodatkową diagnostykę. U nas od wielu lat tylko przepisują kolejne recepty, gdy nie potrzeba żadnych dodatkowych interwencji. W tej chwili to zmieniamy w kardiologii i myślę, że to jest droga również dla innych specjalizacji, na przykład endokrynologii – powiedział.

Przedstawiciel ministerstwa podał także przykłady endoprotez i operacji zaćmy.

– W wielu ośrodkach te świadczenia mogą się odbywać z dnia na dzień, a kolejek praktycznie nie ma – mówił wiceminister zdrowia, dodając, że „duża część pacjentów czeka na własne życzenie, bo chcą mieć wykonany zabieg w wybranej przez siebie jednostce – przede wszystkim na podstawie renomy”.

Kraska przyznał przy tym, że „jeśli kolejki się pojawiają, to nie są spowodowane kwestią finansowania, lecz organizowania systemu”.

Mówił też o podstawowej opiece zdrowotnej jako „fundamencie systemu”.

Rozmowa w całości do obejrzenia poniżej. 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.