Wyślij
Udostępnij:
 
 
Lekarz nie ujawni dokumentacji medycznej. Nawet po śmierci pacjenta
 
Działy: Aktualności
Lekarz nie będzie już mógł ujawnić dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta na prośbę bliskich. Będzie potrzebna zgoda sądu na zwolnienie z tajemnicy zawodowej.
- To najważniejsza zmiana, jaką wprowadzi ustawa zaproponowana przez posłów z komisji petycji. W ten sposób odpowiedzieli oni na postulaty środowiska lekarskiego i wystąpienia rzecznika praw obywatelskich - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Przyczyną apeli były zmiany, które wprowadziła ubiegłoroczna nowelizację kodeksu postępowania karnego, ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz ustawy o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. z 2016 r. poz. 1070). W założeniu miała ona ułatwić rodzinom zmarłych ustalić przyczyny śmierci, pociągnąć do odpowiedzialności karnej lekarzy, którzy dopuścili się błędu, oraz dochodzić odszkodowania. W tym celu poluzowano zasady zwalniania przedstawicieli zawodów medycznych z tajemnicy.

- Obecnie lekarz pozostaje nią związany po śmierci pacjenta, chyba że osoba bliska chorego wyrazi zgodę na ujawnienie dokumentacji medycznej. Środowisko lekarskie było przeciwne temu rozwiązaniu - przypomina "Dziennik Gazeta Prawna".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe