Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Lekarze apelują o przyspieszenie odmrażania opieki zdrowotnej

Źródło: WUM
Autor: Monika Stelmach |Data: 19.08.2020
 
 
Zespół specjalistów złożony z lekarzy o różnorodnych specjalizacjach apeluje do osób decyzyjnych o usprawnienie opieki zdrowotnej dla osób niezakażonych koronawirusem. Wskazuje także, które obszary wymagają pilnych zmian.
Eksperci w ramach akcji „Choroby nie czekają na koniec pandemii” zebrali swoje opinie wynikające z ich specjalizacji i przedstawili swój apel do pacjentów oraz rekomendacje dla decydentów sprawie działań mających na celu polepszenie funkcjonowania opieki zdrowotnej nad pacjentami z chorobami innymi niż COVID-19. Eksperci apelują do chorych, że diagnostyki i leczenia innych chorób, w tym chorób przewlekłych nie można odkładać na później.

– W placówkach ochrony zdrowia jesteście bezpieczni, bo nauczyliśmy się chronić naszych pacjentów i siebie przed zakażeniem. Zaniechanie leczenia podyktowane strachem przez COVID-19 może spowodować znacznie bardziej dramatyczne skutki niż sama pandemia – podkreślają.

W zakresie usprawnienia opieki nad niezakażonymi eksperci apelują m.in. o:
– przywrócenie normalnej pracy podstawowej opieki zdrowotnej i ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz pełną pracę wszystkich placówek w dziedzinach związanych z chorobami powodującymi największą liczbę zgonów: kardiologii, onkologii, chorób układu oddechowego oraz neurologii,
– edukację społeczeństwa w zakresie zasadności zgłaszania się na planowane wizyty lekarskie i hospitalizacje,
– reorganizację poradni i oddziałów szpitalnych (włącznie ze szpitalnymi oddziałami ratunkowymi i izbami przyjęć) na potrzeby sprawnego segregowania i przyjmowania pacjentów,
– budowanie świadomości zdrowotnej Polaków oraz ich edukację dotyczącą nowych narzędzi, jakimi są telewizyty, e-recepty i e-skierowania.

W skład zespołu ekspertów „Continue Curatio”, którego szefem jest prof. Bolesław Samoliński (specjalista zdrowia publicznego, alergolog, przewodniczący Rady Ekspertów Rzecznika Praw Pacjenta, kierownik Katedry Zdrowia Publicznego i Środowiskowego WUM), wchodzą wybitni specjaliści:
– prof. Zbigniew Gaciong, kardiolog, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nadciśnienia Tętniczego i Angiologii WUM, Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na kadencję 2020-2024,
– prof. Leszek Czupryniak, specjalista chorób wewnętrznych i diabetologii, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych WUM,
– prof. Grzegorz Opolski, internista, kardiolog, kierownik I Katedry i Kliniki Kardiologii WUM,
– prof. Jacek P. Szaflik, okulista, Prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego,
– prof. Jacek Jassem, onkolog, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego,
– prof. Teresa Jackowska, pediatra, hematolog i onkolog dziecięcy; Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pediatrii,
– dr hab. n. med. Jarosław Woroń, farmakolog kliniczny, kierownik Zakładu Farmakologii Klinicznej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum, Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

Przeczytaj także: „Utrudnienia w kontakcie z lekarzem napotyka 70 proc. Polaków”, „Jakub Kraszewski: Odmrożenie działalności szpitala to ogromny wysiłek” i „Prof. Andrzej Matyja: Potrzebujemy wytycznych dotyczących odmrażania ochrony zdrowia”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe