Wyślij
Udostępnij:
 
 

Lewica zamierza zwiększyć nakłady na zdrowie

Źródło: Polskie Radio
Autor: Marta Koblańska |Data: 25.08.2019
 
 
Lewica przedstawiła swój program wyborczy. Co obiecuje? Świeckie państwo i renegocjację konkordatu, legalizację aborcji na żądanie do 12. tygodnia ciąży, wprowadzenie edukacji seksualnej do szkół zamiast religii, zwiększenie finansowania ochrony zdrowia i środowiska. "Lewica" startuje w ramach KW SLD.
Marcelina Zawisza, liderka Lewicy Razem, która będzie "jedynką" na listach KW SLD w Opolu zapewniła, że będzie "głośno mówić" o braku lekarzy ginekologów w Polsce. Podkreśliła, że państwo powinno "natychmiast" zwiększyć finansowanie ochrony zdrowia do wysokości 6,8 proc. PKB, "dla naszego dobra".

Zapowiedziała projekt liberalizujący prawo aborcyjne. - Będę walczyć o nas wszystkie i osobiście zgłoszę projekt legalizujący aborcję do 12. tygodnia (ciąży - PAP) na żądanie kobiety - podkreśliła.

Adrian Zandberg powiedział, że lewica chce władzy po to, by rozwiązać problemy zwykłych ludzi, na przykład w kwestii zdrowia. - Podniesiemy nakłady na publiczną ochronę zdrowia do normalnego europejskiego poziomu, 7 proc. PKB, to te pieniądze których dziś brakuje w służbie zdrowia żeby skrócić kolejki do specjalistów,żeby były bardziej dostępne badania, żeby ludzie nie umierali na choroby, które przecież umiemy wyleczyć - mówił Adrian Zandberg

Anna Maria Żukowska przedstawiła problemy oświaty.

Anna Maria Żukowska z SLD, która będzie "dwójką" na warszawskiej liście "Lewicy" poruszyła temat edukacji w polskich szkołach. Zapowiadała, że lewica będzie chciała, by szkoły były dla wszystkich "szkołami równych szans". Dlatego - jak mówiła - lewica będzie chciała wprowadzić do szkół "zajęcia antydyskryminacyjne, by każde dziecko czuło się w swojej szkole bezpiecznie".

Inną propozycją programową przedstawioną przez przedstawicielkę SLD jest wprowadzenie do szkół zajęć z cyberbepieczeństwa, po to, by dzieci wiedziały, jak ochronić się w internecie. Kandydatka zapowiedziała też zmniejszenie liczebności dzieci w klasach, po to by nauka w nich była bardziej efektywna. - Szkoła powinna też odejść od "testomanii" i uczyć krytycznego myślenia - mówiła Anna Maria Żukowska.

Poparcia lewicy w wyborach parlamentarnych udzielił Aleksander Kwaśniewski. Przemówienie byłego prezydenta zostało zaprezentowane na telebimie. Aleksander Kwaśniewski wyraził pogląd, że wspólny start lewicy w wyborach parlamentarnych to wielkie wydarzenie i nadzieja na przyszłość.

Zamiast religii w szkołach - edukacja seksualna

Mówiąc o lekcjach religii prowadzonych w szkołach, a finansowanych przez państwo, Anna Maria Żukowska podkreśliła, że idzie na ten cel 2 mld zł. - Te pieniądze powinny być przeznaczone na naukę języka angielskiego i my to zrobimy - mówiła.

Dodała, że religia powinna być nauczana poza systemem szkolnym, "w salach katechetycznych". W szkole natomiast - jak przekonywała - powinna być prowadzona rzetelna edukacja, w tym edukacja seksualna.

- Nie bójmy się mówić dzieciom o seksualności człowieka. Człowiek jest z natury istotą seksualną, a nie bezpłciowym aniołem - stwierdziła. Podkreśliła, że dzieciom należy się rzetelna wiedza i fakty, o tym, "co dzieje się z ich ciałami" w okresie dorastania, a nie "zaczerwieniona katechetka". Polityk podkreśliła też, że edukacja seksualna pomoże dzieciom w wielu przypadkach uchronić się przed przemocą seksualną.

Beata Maciejewska z Wiosny, "jedynka" na listach lewicy w Gdańsku, podkreśliła, że formacje lewicowe startujące ze wspólnej listy chcą świeckiego państwa, renegocjacji konkordatu, wyprowadzenia religii ze szkół i ukarania winnych pedofilii w Kościele.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe