Wyślij
Udostępnij:
 
 
Mieczysław Michalak/Agencja Gazeta

Maciejczyk: Potrzebujemy inwestycji, dzięki którym zlikwidujemy nierówności w opiece onkologicznej

Źródło: MK/KL
Autor: Marta Koblańska |Data: 07.03.2020
 
 
- Kolejki do badań diagnostycznych, długi czas oczekiwania na wynik, ponowne wykonywanie badań, utrudniony dostęp do kompleksowego leczenia, słabe rokowania, brak informacji i wsparcia w chorobie nowotworowej to rzeczywistość wielu polskich pacjentów. Potrzebujemy inwestycji w rozwiązania, dzięki którym zlikwidujemy nierówności w dostępie do opieki onkologicznej - mówi Adam Maciejczyk, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.
Na co można byłoby przeznaczyć 2 mld zł w onkologii? - Onkologia potrzebuje inwestycji w poprawę organizacji opieki nad pacjentem – odpowiada prof. Maciejczyk w rozmowie z „Menedżerem Zdrowia”.

- Wskaźniki umieralności z powodu chorób nowotworach w Polsce są wyższe w porównaniu z innymi krajami europejskimi, dlatego nasi pacjenci potrzebują pomocy tu i teraz. Z tych powodów w ubiegłym roku w dwóch województwach rozpoczęto pilotaż sieci onkologicznej. Pacjenci w sieci szybciej trafiają do wyspecjalizowanych ośrodków, a w każdym ośrodku onkologicznym są stosowane podobne standardy leczenia (zgodnie z aktualną wiedzą medyczną). W sieci onkologicznej opracowano schematy postępowania diagnostyczno-terapeutycznego, aby pacjent miał wykonany komplet niezbędnych badań, włączając w to badania molekularne. Na tej podstawie interdyscyplinarny zespół rozpoczyna optymalną terapię. Po prawie roku funkcjonowania pilotażu obserwujemy jego pozytywne efekty – mówi ekspert.

Maciejczyk przyznaje, że prawidłowa diagnostyka jest podstawą, dlatego wprowadzenie np. ujednoliconego zapisu badania histopatologicznego (w formie tzw. raportów synoptycznych) pozwoliło na przyspieszenie rozpoczęcia leczenia. Lekarze, mając dobrze przygotowany wynik badania, unikają błędnych decyzji klinicznych i mogą zaproponować pacjentowi optymalną terapię. Ponadto monitorowany jest czas oczekiwania na wynik tego badania, który wynosi poniżej 14 dni. Do tej pory parametr ten w ogóle nie był mierzony, a pacjenci skarżyli się na długie oczekiwanie na opis wyniku. W sieci duży nacisk kładzie się na stosowanie terapii, które są oszczędzające dla pacjenta i pozwalają mu wrócić do normalnego życia. Parametry oceny jakości zabiegów chirurgicznych są ściśle monitorowane. Opieka jest maksymalnie dostosowana do potrzeb pacjenta.

- Liczne badania potrzeb pacjentów onkologicznych wskazywały, że chorzy potrzebują wiedzy, aby mieć poczucie bezpieczeństwa. Dlatego w pilotażu sieci onkologicznej wprowadzono infolinię onkologiczną. Pacjent, który dowiaduje się o chorobie, ma wiele pytań. Infolinia to miejsce, gdzie może uzyskać na nie odpowiedzi. Kolejnym kluczowym wsparciem jest wprowadzenie koordynatora, który już od pierwszej wizyty w poradni onkologicznej pomaga pacjentowi przechodzić przez kolejne etapy leczenia. Dzięki pilotażowi udało się znacznie poszerzyć zakres kompetencji koordynatorów i obecnie opieka ma ewoluować w kierunku bardziej spersonalizowanym, tj. koordynatorzy mają specjalizować się w opiece nad pacjentem z danym nowotworem, aby jeszcze lepiej odpowiadać na jego specyficzne potrzeby. Inne potrzeby ma kobieta z rakiem piersi, a inne mężczyzna z rakiem prostaty – podkreśla Adam Maciejczyk i dodaje, że ogromną wartością dla polskiej onkologii jest to, że zaczęliśmy w końcu mierzyć jakość opieki.

- Pilotaż pozwolił na stworzenie pierwszych rejestrów narządowych i kolejnym naturalnym kierunkiem jest płacenie za wynik leczenia. Sieć onkologiczna powoduje wzrost liczby pacjentów na poszczególnych etapach ścieżki, co jest naturalnym efektem sprawniejszego działania systemu. Większa liczba pacjentów, u których realizowane są deficytowe procedury, powoli zwiększa zadłużenie szpitali. Dlatego jeśli chcemy na stałe poprawić jakość opieki onkologicznej, muszą iść za tym adekwatne środki finansowe – dofinansowanie musi mieć charakter stały, a nie doraźny – mówi Maciejczyk.

- Pierwsze efekty pilotażu są obiecujące i obecnie nie powinniśmy już rozmawiać o tym, czy wprowadzić krajową sieć onkologiczną, lecz kiedy – podsumowuje.

Przeczytaj także: „Dawid Murawa: Dofinansujmy chirurgię onkologiczną”, „Na co prof. Lubiński przeznaczyłby 2 mld zł?”, „Prof. Chybicka o tym, co można kupić za 2 mld zł”, „Na co prezes Godlewski przeznaczyłby 2 mld zł?” i „Prof. Jassem o 2 mld zł przeznaczonych na telewizję i radio publiczne”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe