Wyślij
Udostępnij:
 
 
Jakub Gołąb/RPP

Medycy to nasze największe dobro, testujmy ich na COVID-19 ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 16.07.2020
 
 
– Należy dążyć do sprawnego selekcjonowania zakażonego personelu medycznego, testując pracowników w przypadku podejrzenia, że mieli kontakt z chorym. Po to, aby medycy przebywali jak najkrócej na kwarantannie – mówi rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, omawiając rekomendacje Rady Ekspertów przy RPP. Opracowano je, aby ostrzec rządzących przed zagrożeniami związanymi z koronawirusem.
– Realne jest zagrożenie, że w okresie jesienno-wiosennym nastąpi kolejny rzut epidemii COVID-19. Dlatego konieczne jest utrzymanie obowiązku stosowania środków ochrony indywidualnej i dezynfekcji rąk – przynajmniej w podmiotach leczniczych, sklepach i środkach transportu – apeluje Chmielowiec. Przyznaje, że na początku epidemii Polacy byli zdyscyplinowani, ale dziś widać rozluźnienie. Jego zdaniem to błąd.

– Trzeba informować społeczeństwo i wyjaśniać, że konieczne jest stosowanie ograniczeń, bo tylko zrozumienie i powszechna akceptacja pozwolą na ograniczenie liczby zachorowań. Przekaz władz publicznych musi być zrozumiały i konsekwentny zarówno na szczeblu ogólnokrajowym, jak i wojewódzkim – wyjaśnia Chmielowiec i podaje przykład Stanów Zjednoczonych.

– W USA po poluzowaniu obostrzeń, zwiększyła się liczby zakażonych i rządzący zdecydowali o ponownym wprowadzaniu ograniczeń – mówi Chmielowiec.

Ekspert zwraca też uwagę na przewlekle chorych.

– Rada Ekspertów przy RPP twierdzi, że organizacja pracy podmiotów leczniczych utrudnia kontynuacje terapii przewlekle chorych. Dlatego działalność w wyższym niż dotychczas stopniu powinna zostać uzależniona od indywidualnej oceny zagrożenia w placówce. To pozwoli na większą elastyczność w zakresie podejmowanych decyzji terapeutycznych wobec pacjentów – mówi Chmielowiec. Przyznaje, że sytuacje pojedynczych pacjentów nie są miarą funkcjonowania systemu, ale pozwalają na określenie, w którym miejscu system wymaga naprawy. – W czasie pandemii organy władzy publicznej muszą dokładniej monitorować zgłaszane skargi i wnioski – podkreśla.

Bartłomiej Chmielowiec mówi też o pracownikach ochrony zdrowia.

– Medycy to nasze największe dobro, dlatego należy dążyć do tego, by jak najkrócej przebywali na kwarantannie. Jak? By tak się stało, konieczne jest sprawne selekcjonowanie zakażonego personelu oraz testowanie pracowników w przypadku podejrzenia, że mieli styczność z chorym – mówi Chmielowiec i podkreśla, że ważne jest, aby wprowadzić jednolite zasady postępowania w różnych lokalizacjach.

RPP proponuje finansowanie z rezerw państwowych środków ochrony indywidualnej dla medyków.

– Trudności w ich nabywaniu przez pracowników podmiotów leczniczych powoduje zwiększenie zakażeń i ograniczenie dostępności do świadczeń w regionie – w przypadku czasowego zawieszenia udzielenia świadczeń z uwagi na kwarantannę – mówi rzecznik Chmielowiec.

Ekspert opowiada także o telemedycynie i seniorach.Jeśli chcesz ściągnąć dokument, kliknij w: Rekomendacje Rady Ekspertów przy RPP pod tytułem „Ochrona zdrowia w czasie epidemii”.

Przeczytaj także: „Chmielowiec: Pamiętajmy o tych, którzy nie są chorzy na COVID-19” i „Rada Ekspertów przy RPP”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe