Wyślij
Udostępnij:
 
 
Miliard na nadwykonania
 
Działy: Aktualności
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy okołobudżetowej na 2017 rok. Zapisano w nim, że Narodowy Fundusz Zdrowia może liczyć na dodatkową kwotę sięgającą nawet miliard złotych. Pieniądze mają pójść na nadwykonania.
- Narodowy Fundusz Zdrowia będzie mógł otrzymać z budżetu państwa dotację na finansowanie świadczeń gwarantowanych udzielonych ponad kwoty zobowiązań wynikających z zawartych umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej wobec poszczególnych świadczeniodawców w danym zakresie, do miliarda złotych – czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Kwota ta pokryć ma nadwykonania w latach 2008-2017. Pieniądze na ten cel pochodzić mają z budżetu. Ale doliczyć do tej kwoty trzeba dodatkowe pół miliarda złotych z rezerwy NFZ. Fundusz liczy, że w ten sposób pokryje 60 proc. zaległych wypłat za nadwykonania. Wygląda więc na to, że do problemu spłaty długu państwa wobec szpitali za wymuszanie na nich ponadlimitowych świadczeń obecna ekipa podeszła solidniej niż poprzednie.

Rząd liczy przy tym, że ten zastrzyk finansowy pomoże w oddłużeniu szpitali.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe