Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Możliwe zwolnienia i... odprawy za 60 tys. zł

Autor: Krystian Lurka |Data: 22.01.2020
 
 
1 lutego połączą się dwie jednostki badawcze. Do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH zostanie włączony Instytut Żywności i Żywienia. Koszty szacowane są na 180 tys. zł, z czego 60 tys. to pieniądze za odprawy, bo po przejęciu pracowników z IŻiŻ możliwe są zwolnienia dublujących się etatów. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w tej sprawie.
Połączenie instytutów ma doprowadzić do stworzenia jednej instytucji odpowiadającej za ogół zagadnień związanych z problematyką dotyczącą żywienia. Ma to usprawnić dotychczasową współpracę między tymi jednostkami, a także podmiotami zewnętrznymi, które na co dzień korzystały z ich doświadczeń i wiedzy.

Zwiększy to również efektywność finansową, a potencjał obu placówek zostanie lepiej wykorzystany. Rozszerzyć ma się także zakres badań wykonywanych przez tę placówkę o nowe obszary, np. analitykę alergenów w żywności. Na mocy rozporządzenia utworzone zostanie Krajowe Laboratorium Referencyjne, które będzie prowadzić badania nad zanieczyszczeniami chemicznymi, materiałami do kontaktu z żywnością i mikrobiologią żywności.

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny jest najstarszą instytucją zdrowia publicznego w kraju. Instytut Żywności i Żywienia, utworzony w 1963 r., powstał na bazie Zakładu Higieny Żywienia PZH, bo w latach 1951–1963 niektóre jego działy przekształcone zostały w odrębne instytuty.

Przeczytaj także: „Szacują koszty połączenia NIZP-PZH i IŻiŻ”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe