Związek Powiatów Polskich

Przewodniczący nie udzielił głosu samorządowcom

Udostępnij:
– Ubolewam, że podczas debaty nad ważnym projektem ustawy, która będzie miała wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w kilku najbliższych latach, zabrakło czasu na wysłuchanie wypowiedzi przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego – pisze prezes ZPP Andrzej Płonka w liście do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa. Chodzi o dyskusję dotyczącą map potrzeb zdrowotnych.
Pismo prezesa zarządu Związku Powiatów Polskich Andrzeja Płonki do przewodniczącego sejmowej Komisji Zdrowia Tomasza Latosa:
– Panie przewodniczący, zgodnie z art. 36 ust. 9 regulaminu Sejmu przedstawiciele samorządów mają prawo do zaprezentowania opinii podczas posiedzeń komisji sejmowych. Apeluję, żeby pan przewodniczący przestrzegał tej zasady, jeżeli w Komisji Zdrowia procedowane są projekty bezpośrednio dotyczące jednostek samorządu terytorialnego.

13 kwietnia 2021 r. odbyło się posiedzenie komisji dotyczące projektu ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. W posiedzeniu w formule online wzięli udział przedstawiciele Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich, którzy w trakcie trwania dyskusji – w momencie zakończenia wypowiedzi przez posłów, zgłosili chęć zabrania głosu na czacie w programie obsługującym posiedzenia zdalne – zgodnie z instrukcją otrzymaną z sekretariatu komisji. Niestety, pan przewodniczący nie udzielił głosu. Jeśli lista osób do dyskusji nie będących członkami komisji jest zamykana przez pana przewodniczącego na samym początku posiedzenia, to dobrym obyczajem byłoby poinformowanie uczestników posiedzenia, że takie zasady są wprowadzane.

Głęboko ubolewam, że podczas debaty nad ważnym projektem ustawy, który będzie miał wpływ na kształtowanie polityki zdrowotnej w perspektywie kilku najbliższych lat, zabrakło czasu na wysłuchanie krótkich wypowiedzi przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego. Jednocześnie pragnę zaznaczyć, że w materiałach komisji znajduje się lista uwag zgłoszonych przez organizacje samorządowe i jednostki samorządu terytorialnego w trakcie konsultacji publicznych oraz opiniowania projektu w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Większość z nich niestety nie została uwzględniona.

Dodatkowo nasze obawy budzi fakt, że w momencie opiniowania projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego – jesienią 2020 r. – strona samorządowa nie miała wiedzy na temat planowanych przez Ministerstwo Zdrowia zmian systemowych w zakresie struktury właścicielskiej. Przeciwnie – resort zapewnił, że takie prace nie są prowadzone. Jest to o tyle niepokojące, że procedowana nowelizacja ustawy o świadczeniach z jednej strony zakłada wprowadzenie w szerszym zakresie planowania strategicznego w ochronie zdrowia, a z drugiej strony w pośpiechu, w najgorszym możliwym momencie, podejmowane są decyzje o zainicjowaniu prac legislacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla organizacji systemu, a w konsekwencji realizacji prawa pacjentów do równego dostępu do świadczeń.

Przeczytaj także: „Mapy potrzeb zdrowotnych przepadły w głosowaniu”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.