Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Ochman: Przypomnę, zablokowaliśmy przekształcenia własnościowe, zwłaszcza w szpitalnictwie

Źródło: Nasz Dziennik
Autor: Krystian Lurka |Data: 10.09.2019
 
 
Tagi: Maria Ochman
Co dobrego wydarzyło się w polskiej służbie zdrowia przez ostatnie cztery lata? – Zostało zrealizowanych kilka postulatów Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność". Myślę, że wiele osób już o tym zapomniało, ale doszło do zablokowania przekształceń własnościowych, zwłaszcza w zakresie szpitalnictwa. Za rządów PO-PSL mieliśmy bardzo agresywną politykę dotyczącą tej kwestii, nie tylko komercjalizacji, ale również prywatyzacji - mówi Maria Ochman, przewodnicząca Krajowego Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ "Solidarność".
Ochman rozmawia z "Naszym Dziennikiem".

- PO-PSL chodziło między innymi o to, żeby placówki mogły prowadzić świadczenia odpłatnie, jak również żeby obowiązywały je zasady kodeksu spółek handlowych. Miało to być swoiste panaceum na kłopoty materialne i organizacyjne służby zdrowia - wyjaśnia przedstawicielka "Solidarności".

- Naszym zdaniem, już dawno przekroczono barierę ekonomizacji w służbie zdrowia, a wynik finansowy nie może być ważniejszy niż zdrowie pacjenta – stąd też jednym z naszych kluczowych postulatów było zatrzymanie tego procesu i to się udało. Kolejnym ważnym działaniem, o którym rzadko się wspomina, jest upaństwowienie ratownictwa medycznego, tak aby wszystkie karetki, zespoły wyjazdowe stały się publiczne, by nie były kontraktowane przez podmioty prywatne, również zagraniczne. Ratownictwo medyczne dzięki odważnej decyzji rządu stało się wreszcie służbą publiczną. Z ostrożnym optymizmem oceniamy wprowadzenie sieci szpitali. Oczywiście konieczny jest monitoring skutków działania ustawy i wyciągnięcie wniosków, aby działanie sieci odpowiadało potrzebom lokalnych społeczności, czyli uwzględniało mapę potrzeb zdrowotnych, ale także zapewniało jakość świadczeń i by racjonalnie były wykorzystane łóżka szpitalne - przyznaje Maria Ochman.

Przeczytaj także: "Ochman: Najlepszy jest powrót do ustawy podwyżkowej i trzymanie się jej zapisów".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe