Wyślij
Udostępnij:
 
 

Oczekiwanie kontra zdrowotna rzeczywistość

Źródło: TVN24
Autor: Krystian Lurka |Data: 09.10.2019
 
 
Prawo i Sprawiedliwość podczas kampanii wyborczej w 2015 r. zapowiadało zmiany w ochronie zdrowia, obiecywało likwidację Narodowego Funduszu Zdrowia, wprowadzenie sieci szpitali, zmniejszenie biurokracji, sprzedaż leków refundowanych po 8-9 zł, aktywizację niepełnosprawnych, upaństwowienie ratownictwa medycznego, zakazanie zatrudniania na umowach śmieciowych i zwiększenie naboru na studia medyczne. Co z tego udało się zrealizować?
Na osiem obietnic zrealizowano trzy, te dotyczące sieci szpitali, ratownictwa medycznego i naboru na studia.

Co z pozostałymi zapowiedziami?

- Likwidacja NFZ miała być flagowym projektem Ministerstwa Zdrowia. Jego twarzą i gwarantem był Konstanty Radziwiłł - przypomniał TVN24 i zacytował byłego ministra zdrowia. - Funkcjonowanie NFZ to wyrzucanie pieniędzy w błoto i chcemy z tym raz na zawsze skończyć – twierdził Radziwiłł. Lata minęły, ministra Radziwiłła nie ma, a NFZ jest.

- Władza się przekonała, że to nie jest takie proste, że to jest system naczyń połączonych, a likwidacja NFZ wywołałaby takie zamieszanie, że odeszli od tego pomysłu – ocenił Janusz Michalak, redaktor naczelny czasopisma "Menedżer Zdrowia".

Nie udało się też odciążyć lekarzy.

Wprowadzono elektroniczne zwolnienia i recepty, ale lekarzom pracy od tego nie ubyło.

– Większość lekarzy bardzo dużo czasu musi spędzać na wypełnianiu dokumentacji. Jest to czas, który jest zabrany nam i pacjentom. My ten czas byśmy woleli poświęcić na leczenie i rozmowę z pacjentem – wyjaśnił Damian Patecki, współzałożyciel i rzecznik Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, członek członek Naczelnej Rady Lekarskiej, w rozmowie z TVN24.

Nie obniżono cen leków refundowanych, nie wprowadzono zakazu zatrudniania lekarzy na umowach śmieciowych i nie aktywizowano niepełnosprawnych.

Przeczytaj także: "Program wyborczy PiS w sieci", "Szumowski: 6 proc. PKB na zdrowie w 2024 r., potem średnia europejska" i "Matyja: Priorytetem politycznym w okresie wyborczym jest zdrowie, później się o tym zapomina".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe