Ostaszewski: Minister zaproponował "podwyżkę". To 3,75 zł za godzinę netto rozłożone na pięć lat

Udostępnij:
Podczas wtorkowego (21 czerwca) posiedzenia Zespołu Trójstronnego ds. Ochrony Zdrowia rozmawiano o projekcie ustawy w sprawie wynagrodzenia pracowników podmiotów leczniczych. W spotkaniu uczestniczył Krzysztof Ostaszewski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów, który "Menedżerowi Zdrowia" pierwszemu powiedział, jaką podwyżkę zaproponował młodym lekarzom Konstanty Radziwiłł. Rezydent ofertę nazwał obelgą.
Krzysztof Ostaszewski, wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów oraz założyciel bloga "Będąc Młodym Lekarzem":
- Minister zdrowia w trakcie posiedzenia przedstawił projekt ustawy o wynagrodzeniu minimalnym. Najistotniejsza w tego typu projektach jest kwota, jaką się proponuje. Powiem otwarcie, że proponowane w załączniku do dokumentu przyszłe wynagrodzenie jest uwłaczające i niegodne dla pracowników podmiotów wykonujących działalność leczniczą. Nie licuje z powagą tychże zawodów.

W sobotę (18 czerwca) tysiące młodych lekarz wyszło na ulice i pokazało, że nie zgadza się z tym, że zarabiamy 14 zł netto na godzinę. Jak na to zareagował pan minister? Zaproponował podwyżkę o 3,75 zł rozłożoną na pięć lat! Mówiąc eufemistycznie: jestem daleki od euforii. Mówiąc wprost: to dla nas obelga. W ten sposób po pięciu latach nasze pensje wzrosną przeciętnie o 600 złotych miesięcznie [czyli 75 groszy na godzinę przez pięć lat - wyjaśnia redakcja].

Minister podkreślił, że podwyżka to dla niego wielki sukces. W ramach udzielonego mi głosu wyraziłem obawę, że przedstawiona oferta może spowodować dalszą eskalację konfliktu.

Dodatkowo powiem, że podwyżka zaproponowana rezydentom to i tak jedna z najwyższych zaproponowanych. Dla pielęgniarek podwyżka była o kilkadziesiąt procent niższa.

Przeczytaj inne teksty na temat rezydentów. To: "Radziwiłł: Rezydenci domagają się ministerialnych apanaży" i "Rezydenci podczas manifestacji: "Za powołanie nie kupię chleba” i "Znieczulam Cię za 14 zł/h".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia/ i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.