Wyślij
Udostępnij:
 
 
Wikipedia/Horenst1

Prezes Niedzielski o finansach NFZ

Autor: Krystian Lurka |Data: 06.07.2020
 
 
– Wstępny projekt planu finansowego Narodowego Funduszu Zdrowia na 2021 r. jest już gotowy. Zastrzec jednak należy, że ze względu na COVID-19 w tej chwili nie ma jeszcze oficjalnych założeń makroekonomicznych, które są niezbędne do przygotowania ostatecznej wersji planu – mówi prezes NFZ Adam Niedzielski.
– Do 15 lipca do posłów powinien trafić projekt planu finansowego NFZ na 2021 r. Wciąż go nie ma – przypomina „Dziennik Gazeta Prawna” i pyta, czy jest problem z pieniędzmi na świadczenia zdrowotne.

– Wstępny projekt planu w postaci trzyletniej prognozy jest już gotowy. Zastrzec jednak należy, że ze względu na COVID-19 w tej chwili nie ma jeszcze oficjalnych założeń makroekonomicznych, które są niezbędne do przygotowania ostatecznej wersji planu – odpowiada prezes Niedzielski.

– W 2021 r. będzie gorzej czy lepiej, jeżeli chodzi o finanse NFZ – pyta „Dziennik Gazeta Prawna”.

– Patrzę w przyszłość z optymizmem. Sektor zdrowia jest stosunkowo bezpiecznie skonstruowany od strony finansowej. Mamy mocną ustawową kotwicę stabilizującą w postaci 6 proc. PKB. Do 2024 r. właśnie tyle musi być przekazywane na lecznictwo. Zgodnie z ustawą, niezależnie od ściągalności składki zdrowotnej, będziemy osiągali konkretne minimalne pułapy wydatków. I tak się składa, że właśnie w przyszłym roku po raz pierwszy zaplanowany jest dynamiczny przyrost tego odsetka. Na zdrowie ma być zagwarantowane 5,3 proc. PKB. To oznacza, że jeżeli przychody ze składki będą spadać ‒ a jest takie ryzyko – to i tak nakłady na zdrowie będą wzrastać, jest to bowiem zagwarantowane ustawą. Ale oczywiście zależy mi na tym, żeby plan finansowy na 2021 r. był oparty na realnych wskaźnikach. Dzięki temu nie będzie negocjacji o tym, ile pieniędzy ekstra trzeba dorzucić z budżetu na zdrowie – odpowiada Niedzielski.

Z szacunków NFZ wynika, że w 2021 r. na zdrowie ma być w sumie wydane 120 mld zł.

– Wydaje się dużo, ale biorąc pod uwagę, że część z tych pieniędzy trafi np. do innych ministerstw, które – w jakichś ograniczonych zakresach – mają zadania związane z system ochrony zdrowia, to ile tak realnie dostanie NFZ? – pyta „DGP”.

– Zakładamy, że udział NFZ w ogólnej puli wydatków na zdrowie będzie systematycznie rósł w kolejnych latach. Jako prezes NFZ cieszę się z tego, bo fundusz jest gwarantem, że środki będą wydawane efektywnie. W 2021 r. będzie to ponad 108 mld zł, co oznacza przekroczenie udziału NFZ na poziomie 90 proc. – zapowiada Adam Niedzielski.

Przeczytaj także: „Nie wystarczy pieniędzy na zdrowie, rząd będzie musiał oszczędzać” i „Wiceminister Gadomski o finansach szpitali”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.