Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Grodzicki o apelu UJ w sprawie wyroku TK ►

Autor: Krystian Lurka |Data: 29.10.2020
 
 
– Takie instytucje jak uniwersytety powinny zabierać głos w sprawach ważnych dla państwa. To jest ich powinność wobec społeczeństwa – mówi prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki, prorektor ds. Collegium Medicum UJ w Krakowie, komentując apel Kolegium Rektorów UJ dotyczący wyroku TK.
– Ogłoszenie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego aborcji w chwili, gdy z dnia na dzień zwiększa się liczba wykrytych przypadków infekcji i śmierci osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, kiedy w krytycznej sytuacji jest ochrona zdrowia, to dowód braku odpowiedzialności – czytamy w piśmie Kolegium Rektorów Uniwersytetu Jagiellońskiego do – między innymi – prezydenta Andrzeja Dudy. Jednym z sygnatariuszy jest prof. dr hab. med. Tomasz Grodzicki.

Dlaczego podpisał apel?

– Ktoś, kto podejmował decyzję, że Trybunał Konstytucyjny będzie tą sprawą zajmował się w okresie największej epidemii, nie wykazał się zdolnością przewidywania, a w przypadku osób decydujących o państwie, niestety, ta umiejętność jest wymagana. Jeśli ktoś nie potrafi przewidywać skutków swoich działań, to powinien ponieść konsekwencje – odnosi się to do każdej dziedziny życia. Problem ten nie dotyczy jedynie omawianego przypadku wyroku TK – mówi Grodzicki i podaje analogię. – Gdyby podobna sytuacja wydarzyła się w jakiejkolwiek firmie, to jej właściciel zwolniłby dyrektora.

Dlaczego przedstawiciele Uniwersytetu Jagiellońskiego zdecydowali się wypowiedzieć w sprawie ogłoszonego wyroku?

Profesor tłumaczy, że to była konieczność.

– Takie instytucje jak uniwersytety powinny zabierać głos w sprawach ważnych dla państwa. To jest ich powinność wobec społeczeństwa. Misją uczelni jest nie tylko dydaktyka i badania naukowe, ale również kształtowanie postaw. Wierzę, że UJ cieszy się autorytetem nie tylko w środowisku naukowym – dlatego jestem przekonany, że takie stanowisko musiało wybrzmieć – mówi.

Co powinny zrobić władze w obecnej sytuacji?

– Odpowiem przewrotnie – nie powinny pojawiać się głosy dążące do konfrontacji. Doświadczenie uczy, że to kończy się tragicznie – odpowiada.
Przeczytaj także: „Kolegium Rektorów UJ apeluje do prezydenta”, „Prof. Mirosław Wielgoś: Orzeczenie TK cofa polską perinatologię”, „Prezes Matyja: Jako lekarz jestem wściekły” i „Prof. Mariusz Zimmer wypowiada się o wadach letalnych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe