Wyślij
Udostępnij:
 
 
Projekt o bezpłatnych lekach dla kobiet w ciąży
Autor: Krystian Lurka |Data: 10.06.2019
 
 
Opublikowano projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, dotyczy wprowadzenia dostępu do bezpłatnych leków dla kobiet w ciąży. Kto wystawi receptę ciężarnej, kiedy poinformują o pierwszej liście i ile będą kosztować?
Proponowane przepisy umożliwią dostęp do bezpłatnych leków wszystkim kobietom w ciąży od momentu jej stwierdzenia przez lekarza specjalistę w dziedzinie położnictwa i ginekologii do momentu zakończenia ciąży.

Kiedy poinformują o liście?

- Pierwszy wykaz leków minister zdrowia ogłosi nie później niż w terminie czterech miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, biorąc pod uwagę wytyczne określone w art. 43b ust. 2 ustawy, o której mowa w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą - czytamy w uzasadnieniu dokumentu opublikowanego w poniedziałek (10 czerwca).

Kto wystawi receptę ciężarnej?

Uprawnienia do wystawiania recept z kodem uprawnień "C" na leki objęte programem uzyskają lekarze specjaliści w dziedzinie położnictwa i ginekologii, którzy wykonują zawód u świadczeniodawców posiadających umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia lub którzy mają zawartą taką umowę.

Uprawnienia będą posiadać również lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, jako osoby najlepiej zorientowane w stanie zdrowia i całokształcie leczenia pacjentki będącej pod jego opieką, ewentualnie lekarze innych specjalizacji, takich jak diabetologia czy hipertensjologia.

Ile będą kosztować?

10 mln zł w pierwszym roku. A później? - W latach 2019–2028 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa, będących konsekwencją wejścia ustawy w życie, w zakresie, o którym mowa w art. 43b ustawy zmienianej w art. 1, w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, wynosi 316 mln zł - czytamy w uzasadnieniu projektu.

Jeśli chcesz ściągnąć projekt ustawy, kliknij w: "Ustawa o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw".

Przeczytaj także: "Wojciechowski: Transgraniczna opieka zdrowotna? Ambitne cele, ale konieczne są usprawnienia".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe