Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rosyjska bateria atomowa do wykorzystania w rozrusznikach serca
Źródło: BL, Der Spiegel, Fintek.pl
Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 19.01.2019
 
 
Rosyjska firma "TVEL" pochwaliła się doniosłym dla branży medycznej osiągnięciem. Opracowany przez nią miniaturowy akumulator nuklearny może działać przez 50 lat. Urządzenie będzie można zastosować w urządzeniach wszczepianych pacjentom.
- O pracach rosyjskich naukowców napisał niemiecki "Der Spiegel". Rosjanie stwierdzili, że udało im się wzbogacić potencjalne źródło energii, czyli radioaktywny izotop niklu-63 do ponad 69 proc. Za postępy odpowiada moskiewski producent ogniw paliwowych "TVEL" – poinformował "Fintek.pl.".

Baterie nuklearne są nowym pomysłem. Wykorzystuje je na przykład NASA na statkach kosmicznych. Z doświadczeń amerykańskiej agencji wynika jednak, że zastosowanie tych urządzeń w medycynie jest kontrowersyjne. Chodzi o niezawodność i ochronę przed promieniowaniem. Rosjanie twierdzą, że udało im się te problemy rozwiązać.

Spółka akcyjna "TVEL" została założona 12 września 1996 roku. Działalność firmy obejmuje produkcję zespołów paliwowych i komponentów do nich, a także usługi w zakresie rozwoju, licencjonowania oraz wsparcia naukowego i technicznego eksploatacji paliwa (w tym udzielania gwarancji na działanie rdzeni reaktorów jądrowych).
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe