Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rozwadowski: Samorządy powinny zarządzać opieką zdrowotną

Autor: Krystian Lurka |Data: 22.09.2019
 
 
- Zarządzanie zdrowiem to zadanie dla samorządów na szczeblu wojewódzkim. Powinny one także przejąć powiatową infrastrukturę szpitalną. Rozdrobnienie właścicielskie sprawia, że zasoby nie są optymalnie wykorzystywane - mówi Adam Rozwadowski, założyciel spółki CM Enel-Med, odpowiadając na pytania w sondzie "Gdybym był ministrem zdrowia to...".
Gdybym był ministrem zdrowia to…
- W Ministerstwie Zdrowia utworzyłbym jako jednostkę wiodącą Departament Ekonomii Zdrowia, który powinien się zajmować analizowaniem funkcjonowania opieki zdrowotnej i sposobami finansowania świadczeń. Dzięki niemu można byłoby zasady działania sektora zdrowotnego opisać za pomocą odpowiednich narzędzi ekonomicznych, a to usprawniłoby funkcjonowanie systemu.

Ponadto zaktywizowałbym Departament Zdrowia Publicznego. Zdrowie publiczne to dziedzina zaniedbana od początku transformacji, wymagająca natychmiastowych działań.

Co poza tym? W Polsce mamy dziesięć uczelni z wydziałami nauki o zdrowiu ze znakomitą kadrą naukową. Z wiedzy tych ekspertów należałoby korzystać przy zmianach systemowych, a nie od lat stosować zasadę Medice, cura te ipsum.

Co zrobić, aby pieniędzy na system ochrony zdrowia było więcej?
- Poziom zabezpieczenia medycznego jest funkcją nakładów finansowych, przy założeniu optymalnego ich lokowania. Pytanie, ile pieniędzy trzeba dołożyć. To jest element ekonomii zdrowia, tym musiałby się zająć Departament Ekonomii Zdrowia. Z ekspertami pracującymi w departamencie trzeba by się zastanowić, jak pozyskać dodatkowe fundusze: poprzez zwiększenie obowiązkowej składki, dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne, możliwość leczenia komercyjnego przy zastosowaniu ulgi podatkowej, sfinansowanie przez pracodawców rozszerzonego znacznie katalogu świadczeń w ramach medycyny pracy czy może zdecydować się na dopłaty z budżetu.

Czy samorządy powinny zarządzać opieką zdrowotną?
- Tak, to zadanie dla samorządów na szczeblu wojewódzkim. Powinny one także przejąć powiatową infrastrukturę szpitalną. Rozdrobnienie właścicielskie sprawia, że zasoby nie są optymalnie wykorzystywane. Sugeruję też, aby samorządy przejęły fundusze na realizację opieki zdrowotnej w swoim regionie.

Czy to, że w systemie jest tylko jeden publiczny ubezpieczyciel ubezpieczenia powszechnego, to dobre rozwiązanie?
- Publiczny ubezpieczyciel, czyli ZUS, może dzielić zebrane pieniądze według zadanego algorytmu bezpośrednio do samorządów wojewódzkich. W takiej sytuacji staje się zbędny NFZ.

Czy publiczne szpitale, działające w formule SPZOZ, powinny mieć możliwość wykonywania świadczeń komercyjnych?
- Niestety, nie. Artykuł 68 konstytucji zapewnia obywatelom równy dostęp do świadczeń finansowanych z funduszy publicznych. Przesłanką korzystania komercyjnego ze świadczenia jest ominięcie kolejki pacjentów. SPZOZ jest wybudowany ze środków publicznych ,a więc „przeskoczenie” kolejki łamie konstytucyjną zasadę równości.

Czy należy wprowadzić możliwości prywatnej, dobrowolnej dopłaty do świadczenia gwarantującego wyższy standard usługi medycznej?
- Tak, ale wymaga to ustalenia standardów świadczeń. Dotyczy to w dużej mierze materiałów wszczepialnych, jak soczewki, stawy biodrowe, stenty i tak dalej.

Jak oddłużyć placówkę ochrony zdrowia?
- Prostym rozwiązaniem jest prywatyzacja, a udziałowcami mogą się stać zarówno spółki Skarbu Państwa, jak i podmioty lub osoby prywatne. Kolejna propozycja to sprzedaż nieruchomości szpitalnej z możliwością jej dzierżawy komercyjnej. Niestety, w mentalności zarządzających publiczną infrastrukturą medyczną nie istnieje pojęcie „kapitału”. A to właśnie infrastruktura szpitalna stanowi ogromny kapitał, który może być użyty do sanacji finansowej placówek.

Przeczytaj także: "Mołdach: Zabranianie dopłacania do leczenia to niegodziwość", "Prof. Czauderna o tym, jak oddłużyć placówki ochrony zdrowia", "Hupało: Wróćmy do koncepcji wielu podmiotów ubezpieczeniowych konkurujących z sobą", "Kornowska: Stworzyłabym warunki do współpłacenia i zaistnienia ubezpieczeń komplementarnych", i "Jędrzejczyk: Gdybym był ministrem zdrowia to...".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe