Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rzut papierami

Źródło: Dziennik Bałtycki
Autor: Krystian Lurka |Data: 09.10.2019
 
 
- W czasie Akcji Zdrowa Praca na wypowiedzenie klauzul opt-out zdecydowało się od 1,5 do nawet 2 tysięcy lekarzy. Tak wynika ze skompletowanych deklaracji - mówi Bartosz Fiałek z zarządu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
- Mamy informacje, że zbiorowe wypowiedzenia umów zostały złożone w szpitalach w Lublinie, Tarnowskich Górach i Brzesku - wymienia Bartosz Fiałek w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim".

Akcja Zdrowa Praca, czyli...
Przypomnijmy, 5 sierpnia rozpoczęła się Akcja Zdrowa Praca, czyli protest Porozumienia Rezydentów, Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i Naczelnej Rady Lekarskiej. O co w niej chodzi? – Namawiamy lekarzy, aby ograniczali czas pracy do 48 godzin tygodniowo, wypowiadali klauzule opt-out do końca sierpnia 2019 r. i rezygnowali z dodatkowych prac od początku października 2019 r. – powiedział Jan Czarnecki, przewodniczący Porozumienia Rezydentów, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

- Sprzeciwiamy się temu, co dzieje się w opiece zdrowotnej w Polsce i niezrealizowanym obietnicom z lutego 2018 r. Od lat odpowiedzialność za skrajnie niewydolny system publicznej ochrony zdrowia spoczywała na barkach przepracowanych lekarzy, którzy, mimo ewidentnych zaniedbań rządzących, utrzymywali system poświęcając swój wolny czas i zdrowie a czasem nawet życie. W trosce o naszych pacjentów, o nas i nasze rodziny, nie możemy dalej swoją pracą ponad siły ukrywać dramatycznej sytuacji kadrowej i finansowej publicznych szpitali. Nie możemy zgadzać się na zagrażający pacjentowi i nam system – przyznał Jan Czarnecki i zapowiedział, że lekarze żądają przeznaczenia 6,8 proc. PKB na zdrowie w ciągu trzech lat, z uwzględnieniem PKB z bieżącego roku, ograniczenia biurokracji i likwidacji kolejek.

Przeczytaj także: "Jankowski: Gdybym był ministrem zdrowia, to..." i "Polska to chory kraj".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe