Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sierpiński o ABM: 20 osób zajmować się będzie kwestiami organizacyjnymi, a 80 merytorycznymi
Źródło: KL, Nasz Dziennik
Autor: Krystian Lurka |Data: 08.11.2018
 
 
- Organami ABM będą prezes i jej rada. Prezesa na sześcioletnią kadencję ma powoływać minister zdrowia. Jednostka docelowo ma zatrudniać 100 osób. Szacuje się, że maksymalnie 20 osób zajmować się będzie kwestiami organizacyjnymi i technicznymi, a około 80 osób będzie realizowało zadania merytoryczne - wyjaśnia Radosław Sierpiński, pełnomocnik do spraw utworzenia Agencji Badań Medycznych.
- Agencja będzie finansowana z dwóch źródeł, z budżetu państwa i odpisu z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z odpisu NFZ mają być realizowane świadczenia zdrowotne dla pacjentów - powiedział Sierpiński w rozmowie z "Naszym Dziennikiem". Przyznał, że niekomercyjne badania kliniczne to wykonywanie świadczeń z jednoczesną oceną ich efektów, zwłaszcza porównawczych.

Ministerstwo liczy na to, że tym samym zwiększy się dostępność świadczeń w systemie. Wszelkie inicjatywy naukowe oraz zarządzanie agencją będą natomiast realizowane z puli środków budżetowych. Docelowy budżet w ciągu 10 lat ma sięgnąć miliarda złotych.

- Dzisiaj mamy do czynienia z paradoksem podwójnego finansowania – pacjent biorący udział w badaniu klinicznym komercyjnym świadczenie ma finansowane w ramach środków publicznych, a zysk jest całkowicie po stronie sponsora badania. System nie zyskuje na tym. Rozwój niekomercyjnych badań realizowanych przez ABM ma pozwolić na korzyści dla pacjentów i ogólne dla systemu ochrony zdrowia. Inwestycje w badania naukowe w obszarze medycyny i nauk o zdrowiu mają przyczynić się do wzrostu jakości wykonywanych świadczeń medycznych - przyznał Sierpiński i dodał: - Chcemy korzystać z zachodnich wzorców i dobrych praktyk z całego świata, jednak nasz budżet jest dużo niższy. Obserwujemy zagraniczne instytucje, których działania o charakterze badawczym i komercjalizacyjnym przynoszą duże wpływy do budżetu. Pamiętajmy, że badania kliniczne to inwestycja, a nie koszt.

- Najważniejszą korzyścią będzie zwiększenie dostępności badań klinicznych, najnowszych terapii i metod leczenia dla chorych - podsumował Sierpiński. I zapewnił, że współpraca międzynarodowa w zakresie korzystania z technologii medycznych zagwarantuje Polakom równy dostęp do innowacyjnych leków.

Przeczytaj także: "Sierpiński: Nowa wersja ustawy o ABM już po konsultacjach".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe