Wyślij
Udostępnij:
 
 
Fundacja Kulskich

Sierpiński o badaniach klinicznych produktów leczniczych

Autor: Krystian Lurka |Data: 05.12.2019
 
 
- Trwają prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych produktów leczniczych stosowanych u ludzi. Nowe regulacje mają szansę wejść w życie już w przyszłym roku – mówi Radosław Sierpiński, zastępca prezesa do spraw medycznych w Agencji Badań Medycznych.
- Prace toczą się w ramach realizacji przyjętego we wrześniu 2019 r. Programu Rozwoju Badań Klinicznych przygotowanego przez Agencję Badań Medycznych - informuje „Dziennik Gazeta Prawna” i cytuje Radosława Sierpińskiego: - Mamy bardzo konkretną i jasną deklarację ministra zdrowia, że z początkiem przyszłego roku, kiedy przedłożymy projekt, ustawa trafi do parlamentu i mamy nadzieję w krótkim czasie zacznie obowiązywać, dostosowując nas do prawodawstwa europejskiego i rozwiązując problemy organizacyjne.

Zastępca prezesa Sierpiński wyjaśnia, że zmiany mają doprowadzić do tego, aby rynek stał się przyjazny nie tylko polskim pacjentom, którzy mogą korzystać z badań klinicznych, ale również zagranicznym inwestorom, którzy zechcą skierować pieniądze do polskiego rynku biotechnologii, powodując postęp w zakresie innowacji.

- W Polsce prowadzonych było około 400 badań, dziś jest ich trochę więcej. Zajmujemy siódme miejsce w Europie, więc można by powiedzieć, że nie jest źle. Ale jeżeli spojrzymy, ile pacjentów bierze udział w tych badaniach, to te liczby przestają być porażające. Rekrutacje do poszczególnych badań jest relatywnie mała. Z terapii mogłoby korzystać więcej osób – ocenia Sierpiński cytowany przez „Dziennik Gazetę Prawną”.

Przeczytaj także: „Prof. Czauderna: Chciałbym, abyśmy dzięki ABM dostali Nagrodę Nobla”, „Sierpiński: Agencja Badań Medycznych hubem badań klinicznych i naukowych w Polsce” i „Minister Szumowski powołał radę ABM. W jej składzie prof. Priebe, prof. Wilding i...”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe